30 Mart 2007 Cuma

firefox eklentisi

Alper Orus ne zamandır yeni bir firefox eklentisi duyurmamışken ben duyurayım dedim: Figen uzun zamandır yapmasını istediğim şeyi sonunda yazmış. Önceden kullandığım bir eklentide firefox'da taradığım bir kelimeyi bir takım sözlüklerde arayabiliyordum. Benzer bir şeyi Linux belgelerinde veya man dosyalarında arayabilsem iyi olur diye düşünüyordum. Bir man sayfasına ulaşmak için konsol açıp man foo demek yerine tarayıcıyı kullanmak güzel olabilir.

Figen (link verilecek bir sayfası yok arkadaşın) kısa zamanda yazdı eklentiyi ama bana ulaştırması epey vakit aldı. Eklenti için sade bir sayfa da hazırlamış. Eklentinin kendisi buradan indirilebiliyor. Aşağıya da bir ekran görüntüsü koydum ki eklentinin ne yaptığı daha iyi anlaşılsın.Şimdi sırada ipv6 ile ilgili bir eklenti var. Onu da Figen yazacak (ikna olursa tabi).

25 Mart 2007 Pazar

ipv6

Uzun süredir ipv6 üzerine çalışmak istiyor ama bir türlü vakit ayıramıyordum. ipv6 adres blogumuzu alalı bir yılı geçmesine rağmen hiç bir şey yapmamıştım neredeyse. Çevirdiğim Linux IPv6 NASIL belgesini yeni sürümüne güncellemeyi bile bitiremedim daha. İyi ki Olcay'la (bu ayın sonunda asker oluyor) birlikte çevirdiğimiz Linux Gezici IPv6 NASIL'ın da Olcay'ın çevirdiği Linux İyileştirilmiş Bağ Durumu Yönlendirme Protokolü (OLSR) IPv6 NASIL'ın da yeni sürümleri çıkmadı.Ulaknet'in IPv6 Görev Gücü'ne dahil olduktan sonra da uzunca bir süre geçtikten sonra birden (geçen hafta) hareketlendik ve okulu ipv6'ya taşımaya karar verdik. Bir haftalık uğraştan sonra bizim için büyük ama insanlık için küçük mesafeler aldık.

Bu işlemleri yaparken karşılaştıklarımızı, problemleri, çözümleri yazmak istiyorum ama buraya yazdıklarım gezegen'de de çıktığından ve blogger'da kategorilere ayırıp onların rss'lerini farklı farklı vermek mümkün olmadığından (ya da benim kolayca yapabileceğim kadar mümkün olmadığından) onları başka bir günlükte yazmaya karar verdim: Linux ve IPv6. Böyle yaparak gezegeni okuyan büyük kalabalığı rahatsız etmemiş olacağım. Henüz pek bir şey yazmadım ama baştan sona ipv6 maceramızı net'e taşımayı planlıyorum. Bir aksilik olmazsa şenlik'te de "Linux ve IPv6 Uygulamaları" konulu bir seminer vereceğim.

20 Mart 2007 Salı

pardus.comu.edu.tr

Okulumuzdaki pardus yüklü bilgisayarların sayısı arttığından güncellemeler için hattı meşgul etmemek için bir yerel pardus deposu kullanıyoruz artık: pardus.comu.edu.tr iso'lardan sonra paketleri de yansılıyoruz. Belki yaz aylarında geliştirici ekibi de misafir ederiz Çanakkalede kim bilir.

Bir diğer haber de dün bilgisayar mühendisliği bölümünün lab'ını debian'dan pardus'a geçirdik. Sırada kapalı kaynak kodlu yazılımlar kullanan lab'lar var. Kemal haber bekliyor başlamak için. O da yakındır herhalde.

Bunlar da Erdinç için iki foto:

13 Mart 2007 Salı

"garson masa iyi manzarayı değiştir"

Geçen hafta sonu 7 yıldır oturduğum evden taşındım. Çok uzağa değil, aynı binanın bir üst katına deniz tarafına. Salonumdaki manzara şöyle oldu artık.İnsan bir üst kata taşınmanın pek kolay olduğunu düşünüyor başlangıçta ama hiç de öyle olmadı. Arkadaşlar yardım etmeseler çok daha zor olurdu benim için. Hoş bazıları bloglarına ev taşıyoruz diye yazdılar ama sonra istanbul'da seminerim var diyerek kaytardılar. Taşınma temalı bir Adalet Ağaoğlu romanı tavsiye ediyorum kendilerine.

Bu taşınma sırasında oğlum da ben de biraz rahatsızlandık. Bu hafta evde birbirimize yarenlik ediyoruz. Hasta olmasak tatil gibi geçecek günler şimdi pek de öyle olmuyor. Hafta sonuna kadar iyileşmeyi ve hafta içi yapamadığım dersleri hafta sonu yapmayı planlıyorum. Böylece öğrencilerim de hafta sonu ne yapsak diye düşünmekten kurtulacaklar.

Rahatsız olmama rağmen dün bir fırsat yaratıp daha önce bahsettiğim kütüphanenin sunucusunun pardus'a geçirilmesi işi için okula gittim. Benim orada olduğum sürede işler yolunda sayılırdı. Benden sonra da bir kaç saat uğraşmış arkadaşlar. Bugün sabahtan itibaren kütüphanemize gelen öğrenciler redhat yerine pardus'la karşılaşıyorlar, işlerini onunla yapıyorlar. Yabancılık çekmiyorlardır diye tahmin ediyorum. Benim planım bugün de bir fırsat yaratıp okula kadar gidip kütüphaneden fotografları buraya koymak yönündeydi. Ama gördüm ki fotolar çekilmiş ve Erdinç'e gönderilmiş bile. Ben yine akıllarına gelmemişim. İşin böyle içinde olup da dışındaymış gibi davranılması insanı kırıyor ama alışıyorum galiba böyle tavırlara.

10 Mart 2007 Cumartesi

pardus 2007.1RC'den sunucu olur mu?

Erdinç yazmış, bari ben de yazayım. Cuma akşamı saat 19 gibi okulun kütüphanesindeki sunucuya pardus 2007.1RC kurup, ssh'ı çalıştırdım. Sunucunun ip adresini Erdinç'e göndermem gece yarısını buldu ama sağolsun o hemen çalışmaya başladı. Sunucu kurma işini de outsource edeceğim günler gelecekmiş demek ;)

Kütüphanede kullandığımız redhat'le öğrencilerimizi zaten linux'la tanıştırıyorduk ama pardus daha etkili olacaktır diye umuyorum. Aslında sunucu sürümünü aylar sonra çıkaracağını söyleyen bir dağıtımı sunucu olarak kullanmak bir bakıma riskli de sayılabilir ama getirilerini gözönüne alınca kabul edilebilir bir risk bu.

Pazartesi parduslarla dolu kütüphanenin fotolarını da koyarım web'e.

1 dakika sonra edit: Sayın Köroğlu'nun uyarısıyla sunucuya kurulan pardus'un 2007.1 sürümüne update edildiğini öğrendim. Kendilerine teşekkürlerimi yazıyorum.

6 Mart 2007 Salı

pardus 2007.1-RC

Erdinç'ten aldığım habere göre pardus 2007.1-RC çıkmış. Hemen indirip ftp'ye koydum.

Hafta sonu okulun kütüphanesindeki ince istemcilerin sunuculuğu görevini pardus'a devretmeyi planladığımızdan raid disklere kurulumda bir problem olup olmadığını denedim. Bir problem yok ;)

4 Mart 2007 Pazar

debian kullanarak PiSi paketi oluşturmak

Yıllar önce rpm paketi hazırlamakla ilgilenmiş biri olarak PiSi'ye de göz attığımda pek bir zorluğu yok gibi görünmüştü bana. Bilgisayar Mühendisliği öğrencilerimden Cem bu konuda pek istekli (bir değil, beş değil bu çalışkan gençlerin sayısı ;)) olduğundan pazartesi günü birlikte PiSi üzerinde çalışırız diye söz vermiştim. İlk defa onunla birlikte bakmam uygun olmayacağından önce kendim bir paket yapayım dedim.

Hangi programa baktıysam daha önce paketlenmiş olduğundan kısıtlı bir çevre tarafından kullanılacak programlara bakayım dedim ve Xephem'de karar kıldım. The Serious Interactive Astronomical Software Ephemeris belki birilerinin işine yarar diyerek onu paketlemeye karar verdim. İyi bir Maximum RPM okuyucusu olarak PiSi'de de pek zorluk çekmedim. Murat'ın yazdığı PiSi Hello World ve ActionsAPI belgelerinde hemen hemen her şey gayet iyi açıklanmış. Tabi ben Murat'ı, Erdinç'i ve Çağlar'ı tanıyor olmanın avantajını da kullanarak sorular sordum ama sonradan sorduklarımın belgelerde olduğunu da gördüm. Onlar da RTFM demediler cevapladılar sağolsunlar. Cem'e anlatmak için bir şeyler biriktirdim yani.

Uzun lafın kısası ilk PiSi paketimi yaptım. Kendisi burada: xephem-3.7.2-1.pisi Önümüzdeki günlerde fizik bölümünün kullandığı diğer programları da paketleyerek bölümü pardus'a teşvik etmeye kararlıyım. Doktora Tez İzleme Komitesini de atlattığımdan bunun için vaktim olacak gibi görünüyor.

Debian bunun neresinde diye soran olursa: Evdeki tek bilgisayarımda debian yüklü olduğundan okuldaki pardus makinama ssh ile bağlanıp yaptım paketi. Debian'ın rolü bu kadarla sınırlı ;)

Erdinç boş durma belge oku diyor. Sabah olsun okuyalım bakalım.

2 Mart 2007 Cuma

"Sosyal Bilimlerde Arayışlar: Yurttan Sesler"

Nuri Yesilyurt ile Kütahya'da Akademik Bilişim sırasında tanışmıştım. İşin doğrusu kendisiyle ilgilenmeye pek de fırsatım olmamıştı ama orada bahsettiklerini gerçekleştirebilecek biri olduğunu o kısa görüşmemizde anlamıştım. Uzun lafın kısası Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler, Hukuk ve Dil-Tarih Coğrafya Fakültesi'nden araştırma görevlileri 2-3 Mayıs tarihlerinde "Sosyal Bilimlerde Arayışlar: Yurttan Sesler" konulu bir sempozyum düzenleyecekler. Bizden talep ettikleri "Bilgi – Mülkiyet İlişkisine Alternatif Yaklaşımlar: Copyright mı copyleft mi?" konulu semineri Koray Löker verecek. Sempozyumdaki diğer başlıklar şöyle:

- Bilimin Çingeneleri
- Sosyal Bilimlerde Yabancılaşma ve Disiplinler İlişkisi
- Bilimsel Üretim Süreci
- Akademide Cinsiyetler
- Genç Bilimciler Rahatsız: Derdimiz Var! (Forum)

Program henüz kesinleşmemiş olsa da davet mektubunu okuyup tam benlik bir etkinlik diyenler olacaktır. Nasılsa 3 Mayıs'ta Şenlik için Ankara'ya gelmeyecek miydiniz, bir gün önce gelin ve bu etkinliğe de katılın. Ya da boşverin böyle şeyleri, siz bilirsiniz.

edit: Etkinlik için bir de internet adresi hazırlanmış.

Google Summer of Code 2024

Bu yıl kabul edilen bizim çocuklar: Ahmet Göksu -  Native Graphics Backend for FreeType Demos on macOS Ali Haydar - Implementation of a g-k ...