30 Ağustos 2005 Salı

linux ve matematik yazokulu ikinci gün

Katılan grubun çok heterojen olması yüzünden seviye en alttan gitse de M.Akgül ve M.Karakaplan bugün linux masaüstü, paket yönetimi ve temel servisler konularını anlattılar. Kimileri "dosyanın içine nasıl bakarım" diye sorarken "1987'den bu yana program yazıyorum" diyen bir arkadaş var grupta. Anlatanların işleri oldukça zor. Ben de nedense pek çekingenim burada; yardımcı olabileceğim yerlerde bile pek konuşmuyorum.
Yarın akşam Boğazda Tekne Gezisi var, eğlenceli olur diye umuyorum. Oğlumu özlemeye başladım.
edit: tekne gezisi güzeldi ;)

bat meren bat!

Dün akşam meren'le gittiğimiz barın önünden geçen Uğur Değirmencioğlu'nu durdurup sohbet ettik. Uzunca sayılacak bir sohbetin ardından bir matematik profesöründen cep telefonundan Nazım Hikmet'in aşağıdaki şiirini dinledim. Murat'la geçen her akşam olduğu gibi pek enteresan bir akşamdı.

Kapıyı çalıyorum.

Bu evde ben de senet vereceğim şeytana,

ben de kanımla imzaladım senedi.

Ne altın istiyorum ondan,

Ne bilim, ne de gençlik.

Hasretlik cana yetti,

Pes !

Beni İstanbul’uma götürsün bir saatlik....

29 Ağustos 2005 Pazartesi

linux ve matematik yazokulu birinci gün

Hayatın karmaşasından bir haftalığına sıyrılmak için geldiğim Linux ve Matematik yazokulu başladı. İstanbul Kültür Üniversitesi nispeten küçük ama güzel bir üniversite, bizi yerleştirdikleri yurtlar da temiz ve rahat.
Sabah oturumu Mustafa Akgül, Ethem Derman ve Mustafa Karakaplan'nın linux hakkındaki keyifli sayılabilecek sohbetleriyle geçti. Öğleden sonra linux kurulumu yapılacak. Akşam beşte Murat gelecek, vakti olursa belki birşeyler yaparız. Bu hafta keyifli geçecek gibi görünüyor.

24 Ağustos 2005 Çarşamba

IBM ThinkCentre ve Serial ATA

Yaklaşık üç yıldır kullandığım p4 1.6 yerine kullanmam için verilen IBM ThinkCentre'a debian kurmaya çalışırken yasadığım sorunu ve çözümü yazayım ki hem ben unutmayayım hem de başkası aramak zorunda kalmasın:
Debian dvd'sini takıp boot ettiğimde; dil ve klavye seçimlerini yaptıktan sonra cdrom'u aradı ve cdrom algılanamadı uyarısı verdi. "Bu mesajı nereden veriyorsun kardeşim" diye düşündüm ama kurulum devam etmedi. Acaba gerçekten cdrom'um yok mu :) diye test etmek için fedora dvd'sini kullandığımda bir sorun vermeden kurulum başladı. Sıra disk bölümlemesine geldiğinde diskin sda olarak göründüğünü farkettim. Karşı masamda oturan arkadaşa sordum ve öğrendim ki disk SATA imiş. Uzunca kurcalamadan sonra Setup --> Devices --> IDE Devices Setup --> Native Mode Operation değerini "Automatic" yerine "Serial ATA" seçtim ve kurulum problemsiz başladı ve bitti. Neden fedora problem çıkarmadı da debian çıkardı bilmiyorum ama sorun böylece çözülmüş oldu.

edit: Enver ALTIN başlıktaki "&" karakterinin Liferea gibi yazılımlar ile düzgün görüntülenemediğini yazmış, ben de o karakteri "ve" ile değiştirdim.

edit: ibm ile uğraşmaktan sıkılıp emektar bilgisayarıma geri döndüm.

Google Summer of Code 2024

Bu yıl kabul edilen bizim çocuklar: Ahmet Göksu -  Native Graphics Backend for FreeType Demos on macOS Ali Haydar - Implementation of a g-k ...