9 Mart 2011 Çarşamba

Haydi LXDE'yi daha iyi Türkçe konuşturalım


14 Şubat 2011 tarihinde Bonobo kod adı ile yayınladığımız LXDE'li Pardus imajının ardından, LXDE projesinin Türkçe çevirilerinin iyileştirilmesi gerektiğini hepimiz gördük. LXDE bütün çevirileri için bugüne kadar transifex.net'i kullanmış, ancak transifex versiyon kontrol sistemleri desteğini bırakmaya karar verdiğinden bu işlemleri poodle'a taşımaya karar vermişler. Bugün itibarı ile toplam 20 dosya üzerinden 4508 kelime içerisinden 3549 kelime çevirilmiş durumda. Genel çeviri yüzdesi 79% ve 312 dizgenin çevrilmesi bekleniyor. Tabi bütün iş bununla bitmiyor, bu güne kadar yapılmış çevirilerin de iyileştirilmesi gerekiyor. 1 Nisan'da yayınlanmasını planladığımız ikinci LXDE'li Pardus imajının, çevirileri tamamlanmış uygulamalar içermesi için hepinizin katkılarına ihtiyacımız var. Hedefimiz kısa süre içinde çeviri oranını %100'e taşımak ve çeviri kalitesini çok iyi bir seviyeye getirmek.

Bugüne kadar LXDE kullanıyorum, kullanmak istiyorum diyenleri çeviri konusunda etkin olmaya davet ediyoruz. Haydi poodle'da bir hesap açıp LXDE'yi beraberce daha iyi Türkçe konuşturalım.

8 yorum:

 1. poodle da çeviri yapamıyorum nedense. bildiğim dillere de ingilizceyi seçemiyorum. ara yüz de mi sorun var acaba?

  YanıtlayınSil
 2. Ben de çeviri yapamadım. Sadece comment girmeme müsade ediyor.

  YanıtlayınSil
 3. Hesap açtım. Zaman bulunca başlayacağım çeviriye katkıda bulunmaya

  YanıtlayınSil
 4. Ben de sadece comment girebiliyorum. Özel bir ayarı mı var, bir adminden izim mi almak gerek, vs. :)

  YanıtlayınSil
 5. evet pootle ile işlem yapabilmek için yetki almanız gerekiyor. Buraya çeviri için yetki istediğinizi kullanıcı adınızla birlikte yorum olarak yollarsanız sizlere bu yetkileri verebiliriz. martinamca aynı kullanıcı ismine sahip pootle kullanıcısını siz olduğunuzu düşünerek çeviri takımına aldım.

  YanıtlayınSil
 6. fikiret kullanıcısına da yetki verebilir misiniz?

  YanıtlayınSil
 7. skocadogan kullanıcısına çeviri için yetki verebilirmisiniz?. Teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 8. fikiret ve skocadogan kullanıcılarına yetki verildi. elinize sağlık

  YanıtlayınSil

GNU/Linux'ta erişim hakları

Bu yazıda anlatacaklarım GNU/Linux için olacak ama hepsi UNIX benzeri işletim sistemleri için geçerli olacaktır. Erişim hakları konusu her n...