6 Temmuz 2009 Pazartesi

64bit Pardus

Başka özelliklerinin yanı sıra, özgür yazılımcının yeşerdiği topraklardan biridir Çanakkale. Katıldığım çok toplantıda "özgür yazılımcılar sizin okula geliyor" sözlerini duymuşudur. Üniversitede çalışmanın en iyi yanının bu akıllı çocuklarla çalışmak olduğunu her fırsatta dile getirmişimdir.

Bu yıl; bu gayretli, çalışkan, linux kullanıcısı (neyse uzatmayayım ;)) öğrencilerimden ve yeni mezun bilgisayar mühendislerinden oluşan bir ekiple (yaklaşık 10 kişi) bir özgür yazılım projesine birlikte katkı verelim istiyoruz. Bu sayede hem ekip olarak daha çok şey öğreneceğiz hem de camiadan aldığımızın birazını olsun geri verme şansımız olacak.

Başlıktan da anlaşılabileceği gibi seçtiğimiz özgür yazılım projesi Pardus oldu. Pardus'un 64 bit portunu hazırlamaya karar verdik. Bu fikrimizi Pardus ekibine açtığımızda çok sıcak karşıladılar. Biz de bu işi yapmak istediğimiz ekibin küçük bir bölümüyle 12 Haziran'da Gebze'ye gittik. Tam da 2009 Beta öncesi bize vakit ayırdılar ve neleri nasıl yapacağımız konusunda uzunca konuşmaya fırsatımız oldu. Sonuçta TÜBİTAK ve ÇOMU arasında bir protokol yaparak yapacağımız işi resmileştirmeye karar verdik.

Eylül'de okullar açıldığında çalışmaya başlayıp 2010 Haziran'dan önce Pardus'un 64bit portunu hazırlayacağız.

Bu yazıyı bir kaç teşekkürle bitirmek istiyorum:
- İlk teşekkür mezunlarımıza; yaptıklarıyla bu ekibe "biz de yapabiliriz" diye düşündürdükleri için.
- İkinci teşekkür Pardus ekibine; hem geliştirdikleri proje için hem de küçük bir şehirden gelen bir avuç üniversite öğrencisine inanıp Pardus'la ilgili bu büyük işi bize emanet ettikleri için.
- Son olarak; çalışma disiplinleriyle, parlak fikirleriyle, beni zorlamalarıyla böyle büyük bir projeye başlama cesareti veren öğrencilerime teşekkür ediyorum. Eminim bu büyük işin üstesinden çokça çalışarak gelecekler.

Ölçme ve değerlendirme olmadan eğitim olur mu?

İlkokulda okurken müfettiş gelecek denildiğinde hepimiz korkardık. Sonuçta müfettiş sınıfa gelen ve sorular soran biriydi. Benzer şekilde as...