16 Temmuz 2009 Perşembe

Gezegen Hakkında

Linux Gezegeni, Türkiye'de Linux ve Özgür Yazılım konusunda çalışmalar yapan arkadaşlarımızın internet üzerindeki günlüklerini bir tek sayfadan okumamızı ve kendi dünyalarına ulaşmamızı sağlayan basit bir web sitesidir.

$ su gezegen_yoneticisi -
# sudo aptitude install ilgi_alaka

12 yorum:

 1. su ile yonetici olduktan sonra sudo kullanmaya gerek yoktu

  YanıtlaSil
 2. başka bir yazıdan esinlenmiş olabilirim ;)

  YanıtlaSil
 3. Bu da degisik bir yol :)

  $ sudo su
  # su kullanici
  $ sudo slackpkg install dolambacli_yollar

  YanıtlaSil
 4. su ile sudo yapmaya hakkı olan kullanıcıya geçilmiş. sudo ile de komut root hakları ile çalıştırılıyor (aptitude'un gerektirdiği gibi).

  YanıtlaSil
 5. Yok yok öyle olmamış, bariz hata var ;)

  sudo komutunun önünde # var. Buradan anlıyoruz ki gezegen_yoneticisi zaten root.

  YanıtlaSil
 6. gezegen_yoneticisi'nin .bashrc dosyasında 'PS1="# "' satırı varmış ondan öyle olmuş.

  YanıtlaSil
 7. Puhaha :D en azından eğleniyoruz güzel oldu böyle elinize sağlık

  YanıtlaSil
 8. Gezegene ardı ardına iğneleyici iletiler göndermek yerine, gezegen yöneticileriyle(yöneticisiyle) iletişim kurmayı denediniz mi ?

  Üyesi olduğunuz Linux Kullanıcıları Derneğinin Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında yolladığı e-postalarda Gezegen ekibinde yer alacak birilerine ihtiyaç duyulduğu tüm üyelere duyruldu.

  Ayrıca iş takip sisteminde de konuyla ilgili iş kaydı ilgi bekliyor. Bu kadar şikayetçiyseniz elinizi taşın altına sokmaya ne dersiniz?

  YanıtlaSil
 9. Günlük girdinize aşağıdaki gibi bir çağrıya yer vermiş olsaydınız oldukça yapıcı olacağını söyleyebilirim.

  "Gezegende iş gücü eksikliğinden ötürü aşağıdaki gibi sorunlar var: ....
  Ben iş yoğunluğumdan/bilgi yetersizliğimden/ilgilenmediğimden ötürü gönüllü olmuyorum, ancak bu konuda çalışmak isteyen birilerine ihtiyaç var. Gezegeni daha iyi bir yer haline getirmek için istekli olanları ilgili iş kaydına bekliyoruz."

  Ya da hiç uğraşmak istemiyorsanız Sadece kişisel günlüklerin gezegenini takip edebilirsiniz.

  YanıtlaSil
 10. Siz benim kendi günlüğümdeki bir yoruma nasıl cevap vereceğime karışabiliyorsunuz da ben neden gezegende yayınlanan yazılara karışamıyorum?

  Neden beğenmediğim her şeyi ben yapmak zorunda olayım ki? Ekmekler iyi kalitede değil desem "fırıncı ol", Rüştü hatalı gol yedi desem "kaleye sen geç" diyorsunuz.İşi yapmayı aklından geçirmeden (bu yaştan sonra kaleci mi olayım yani?) şikayet edemez mi insan? Siz kendiniz dervalmak istemediğiniz şeyler hakkında şikayette bulunmuyor musunuz?

  Ayrıca ben LKD'de seminer çalışma grubunda 1 yıl çalışıp 100'den fazla seminer organize ettim. Sizin adınızı hangi çalışma grubundan biliyoruz acaba?

  YanıtlaSil
 11. Yorum yapmadan duramadım.. Teşekkürler hocam.

  PS: Kapağı çıkarken alınız.

  YanıtlaSil

Google Summer of Code 2024

Bu yıl kabul edilen bizim çocuklar: Ahmet Göksu -  Native Graphics Backend for FreeType Demos on macOS Ali Haydar - Implementation of a g-k ...