2 Aralık 2005 Cuma

Çanakkalede dönüşüm başlıyor

Son bir ay içerisinde gelişen ve beni çok heyecanlandıran gelişmeleri paylaşmak istiyorum

Sağlık Bakanlığı aldığı bir kararla yurt çapında tüm sağlık ocaklarını merkezi sisteme bağlayacak. Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü'nden Onsekiz Mart Üniversitesi Bilgi İşlem'e bu konuları danışmak için geldiklerinde ağ konularında yardım ettikten sonra ben klasik olarak konuyu kullandıkları işletim sistemine oradan da linux'a taşıdım.

Çanakkale çapında yeni alacakları bilgisayarlar için gerekli OS, ofis ve antivirüs programlarının lisans ücretinin 400.000 ytl tutacağından yakınıyorlardı. Linux deyince "bilmiyoruz, kimden öğreneceğiz?" dediler. Neyse uzatmıyorum, Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü önce Sağlık Bakanlığına "Linux kullanabilir miyiz?" diye resmi olarak sordu. Bakanlıktan

İlgi yazınızda bahsedilen Birinci Basamak Sağlık Kurumlarının Bilgi Sistemlerinin ve Bilgi Güvenliği Sistemlerinin kurulmasında açık kaynak kod yazılımı olan Linux ve Open Office yazılımları kullanılabilir.
Bu yazılımların kullanılması kurumlara gevenilirlik, esneklik ve maliyet etkinliği getireceği için Başkanlığımızca da uygun bulunmaktadır.


yanıtını aldıktan sonra linux konusunda işbirliği yapmak için Üniversite'ye resmi yazı yazdı. Cevapladık. Dün son görüşmeyi yaptım.

Özet: 2006 mart'ına kadar Çanakkale'nin tüm sağlık ocaklarında (ilçeler, köyler dahil) linux (bir kaza bela olmazsa Pardus) kullanılıyor olacak.

Çok heyecanlıyım, çok

Ölçme ve değerlendirme olmadan eğitim olur mu?

İlkokulda okurken müfettiş gelecek denildiğinde hepimiz korkardık. Sonuçta müfettiş sınıfa gelen ve sorular soran biriydi. Benzer şekilde as...