24 Ağustos 2009 Pazartesi

Mülksüzler - Ursula K. Le Guin


Mülksüzleri ilk okuyuşumun üzerinden yaklaşık 17-18 yıl geçtikten sonra yeniden okudum ve yeniden hayran oldum; hem yazara hem de çevirene. Kitabı çeviren, onu Türkçede yeniden yazan Levent Mollamustafaoğlu. Her türlü övgünün üzerinde bir başarıyla bu harika kitabı çeviren Levent Mollamustafaoğlu'un Boğaziçi Üniversitesi Yayınlarından çıkan "Object-Oriented Programming with Examples in Borland Pascal" isimli bir telif eseri olduğunu da görmek kendimi daha yakın hissetmemi sağladı kendisine. Kitabın dış kapağıda çevirmenin adı geçmiyor.

Bu okumamda (fizikte doktora bittikten sonra yani) uzay-zaman üzerine 35 yıl önce yazılmış ve hala zırva gibi gelmeyen bu kadar uzun teorik metin olmasa daha olurmuş diye düşündüm. Başlangıcı, bitişi, kurgusu, bölümler arası ilişkileriyle insanı şaşırtan, sarsan bir roman Mülksüzler. Biraz tehlikeli de; onu okuduktan sonra daha zor beğenir olabilirsiniz ;)

Henüz okumayanlardan Mülksüzlerin nasıl bir roman olduğu üzerine yazılanları okumak isteyenleri buraya yönlendireyim.

1 yorum:

  1. Blogu yeni gördüm, güzel yorumlar için teşekkürler. Neredeyse 30 yıl geçti Türkiye'de yayımlanalı, ama halen aynı ilgiyi görmesi beni de sevindiriyor.
    Kolay gelsin,

    YanıtlayınSil

Google Summer of Code 2020

Bu yıl kabul edilen bizim çocuklar: Barkın Şimşek - Tor Project: Cloudflare CAPTCHA Monitoring Sarper Akdemir - Add Impress shape animat...