21 Şubat 2009 Cumartesi

Yeni arkadaşım: Compaq Mini 700ET

Neredeyse dört yıldır kullandığım diz üstü bilgisayarımı (asus a3000 a3n) yenilemeyi planlıyor ama ne alacağıma karar vermiyordum. Aradığım özellikler; mümkün olabildiğince hafif, az ses çıkartan, düzgün klavyeli ve güzel görüntülü küçük ekranlı olmasıydı. Yaklaşık bir yıldır alayım şunu dediğim bir bilgisayar bulamamıştım. Geçen hafta Ankara'da Teknosa'da Compaq Mini 700ET'yi görünce karar verdim ve bugün elime ulaştı yeni oyuncağım.

HP'nin sayfasında işletim sistemi olarak "Gerçek Windows® XP Home" olduğu yazsa da (yine kullanmayacağım bir işletim sistemine para verdim, bu kadar saçmalık olmaz), sparc işlemcili makinalarda bile linux kullanan biri olarak ilk iş olarak pardus kurulumuna başladım. Makina da cdrom olmadığından usb'den bir cdrom bağlayıp sorunun üstesinden gelebieceğimi düşündüm ama her nedense olmadı. İki farklı cdrom ile de kuruluma başlayamayınca keşke usb'den kurabilsem diye düşündüm. Google ilk sayfada USB bellekten bilgisayara Pardus kurmak belgesini getirdi ve her şey garip bir şekilde yolunda gitti. Yaklaşık 50dk süren kurulumun ardından geriye taşınacak belgeler ve mailler gibi ufak tefek şeyler kaldı. Şimdilik tek sorun fanın sürekli çalışmaymış gibi görünüyor. Sanırım onu da google'a sorup çözebilirim. Olmadı bilen birilerine sorarız ;)

Artık benim de taşıyabileceğim bir bilgisayarım var :)

Ölçme ve değerlendirme olmadan eğitim olur mu?

İlkokulda okurken müfettiş gelecek denildiğinde hepimiz korkardık. Sonuçta müfettiş sınıfa gelen ve sorular soran biriydi. Benzer şekilde as...