23 Temmuz 2006 Pazar

superman ve özgür yazılım

Bu yıl birincisini gerçekleştirdiğimiz geleneksel 1. Özgür Yazılım Sohbetlerinin ikinci günü de bitti. Linux çekirdeğinden Özgür Yazılıma, dünya savaşlarından Lozan'a, wine ile exchange çalıştırmaktan mp3 lisanslarına kadar geniş bir yelpazede konuların konuşulduğu sohbetlerin misafir konuşmacılarının ikisi de pazar günü geri döneceklerinden bu yıllık bu kadar demek zorundayız. (Biz konuşurken bazı irc kanallarında kim bilir neler konuşuluyordur diye içimiz gitti ama elden ne gelir.) Her yıl Temmuz ayının üçüncü cuma günü başlatmayı planladığımız sohbet toplantılarına gelecek yıllarda daha fazla konuşmacı ve belki de dinleyici katılacağını umuyoruz. Erdinç ve Faruk Çanakkale için iyi referanslar olacaklardır. Bu yıl sadece bir dinleyici adayımız oldu (Sedat, Kemal, Pınar ve İşbaran'ı saymıyorum), Onur Güzel, fakat onun bize katılabileceği gün 21:30 seansına superman'e bilet almıştık (hatta sms gönderdiğinde sinemada reklamları izliyorduk) ve film 00:30'da bitice buluşmamız mümkün olmadı. Umarım seneye daha kalabalık bir ekiple biraraya geldiğimizde bize katılır.

Erdinç ve ben Superman'i pek beğendik. Denizin altındaki o kadar büyük hareketin nasıl dalga oluşturmadığını anlamadıysak da eski bir dostu görmüş gibi sevindik. Aşağıdaki foto superman'e değil sevgili dostum Faruk Eskicioğlu'na ait. Olur da karıştıran olur diye yazayım dedim ;) Erdinç'in telefonuyla ben çektim.

Google Summer of Code 2018

Bu yıl kabul edilen bizim çocuklar: Dara Akdağ: Upgrading Ontology Tagging at WikiPathways Cem Başsoy: Designing a Generic Tensor Librar...