Ana içeriğe atla

Kayıtlar

Mayıs, 2006 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

bir dönem daha bitti

Dersler bitti, finaller kaldı. Rahatsızlıklarla geçen bir dönem oldu benim için. Emekliye mi ayrılsam diye düşünüyorum.

Dönemin bitişi benim için üç yıl dönümüne de rastlıyor. Sigarayı bırakalı üç, askerden döneli iki ve gezegende yeralalı bir yıl oldu. Bu yıl staj için dört yeni öğrencimiz gelecek bilgi işleme. Bir de Pınar var, belki İşbaran. Oğuz boğa güreşi seyretmeye İspanya'ya gidecek. Çalışkan gençlerle çalışacağız yine. Yorucu olacak, bakalım dayanabilecek miyiz :)

Ferahlatıcı komutlar serisi - III

Devrim'in ferahlatıcı komutlarına ben de bir tane ekledim. Aşağıdaki komutu root haklarıyla kullanıcının ev dizininde çalıştırmanız içinizin çekilmesine yol açabilir. Düştüğünüzde tutacak biri olmadan denemeyin.

rsync -az --delete rsync.belgeler.org::belgeler/ .
Neden root haklarıyla, neden ev dizininde, neden ben...

şenliğin ardından

Şenlikten aklımda kalanlar:

Bundan önceki şenliklere ziyaretçi olarak katılmıştım. Bu şenlikte ise ev sahiplerinden biriydim. Harikaydı.Onlarca penguenle tanıştım. Büyük kısmını daha önce görmüş ya da seminerini dinlemiştim, bir kısmını da sanal alemlerden :) tanıyordum. En sıcak karşılandığım ortamdı diyebilirim.seminer-cg'den görmediğim kimse kalmadı. Barış'ın hiç resmini görmemiş olmama rağmen sanki uzun süredir tanışıyormuşuz gibiydi. Çok kısa bir süre görüşebildik :(Sanırım bütün pardus ekibiyle tanıştım. Çok yakın davrandılar.meren yoktu...COMU'dan mezun arkadaşlarla/öğrencilerimle karşılaştım. Necati'yi son iki gün gördüm. Serdar Yüksel üçüncü gün geldi, çok özlemiştim onu, görmek iyi geldi. Neredeyse hiç değişmemiş.Çanakkaleden getirdiğim kalabalık gruptan şehir dışına kaçan bir iki kişi olduğunu görmek beni çok üzdü. Şenliğe gelmek için istekli o kadar insan arasından getirdiğim öğrencilerin böyle davranmalarına hem üzüldüm hem sinirlendim. Geri kalanlar ise dö…

746-59=?

Dün akşam lkd genel kurulu yapıldı. Sadece 59 kişi katıldı. Ne zaman yapılacağı aylar önceden belli olan, cumartesi akşam üstünde yapılan ve iki yılda bir olan genel kurula sadece 59 kişi katıldı.

Kim bilir ne mazeretleriniz, ne önemli işleriniz vardı (tamam, New Orleans biraz uzak olabilir). "Evde cenaze vardı" ya da "eşim doğum yapmak üzereydi"'den önemli mazereti olanlar (böyle arkadaşlar geldiler) haricinde genel kurula gelmeyenlerin lkd'yi eleştirmeye haklarının olmadığını düşünüyorum. LKD için yapılabilecek tek şeyin genel kurulda oy kullanmak olmadığını da biliyorum ama 20 kişinin aday gösterilmek zorunda olduğu bir genel kurula sadece 59 kişi katıldı.

Dün yapılan lkd panellerinde itiraz ettiğim, tartıştığım Erdinç'ten de özür diliyorum. Ona "eleştirmek için daha iyisini yapabiliyor olmak gerekmez" demiştim. Genel olarak fikrimden vazgeçmesem de bu durum için haksız olduğumu anladım.

Harika insanlarla tanışmaya devam ediyorum...

ikinci gün

Şenlikte ikinci gün biteli çok oldu ama ben ancak yazabiliyorum. Kerberos seminerim fena değildi. Oğuz'un ve Pınar'ın seminerleriyle ilgili daha sonra (eve dönünce) yazacağım. İkinci gün çektiğim fotolar burada.

Sanal olarak tanıdığım ama hiç görüşmediğim insanlarla tanışmaya devam ediyorum.

İlk defa bir panel sırasında bir sunucudaki sorunu giderdim. i love ssh.

Ankara'ya kar yağmıyor

Ankaradaki şenliğe hala gelmemişseniz ve hava nasıl diye merak ediyorsanız (selam Erdinç) Ankaraya kar yağmadığını söyleyeyim :) Birçok harika insanla tanışmak için bulunmaz bir fırsat şenlik. Kaçırmayın bu fırsatı.

Çokça fotograf gördünüz ama benim ilk gün çektiklerim de burada.

ah mazi...

hekır - bölüm 2

Daha önce hekır olmak isteyen bir arkadaşın iletilerini alıntılamış ve "Bakalım bu hikaye daha da uzayacak mı?" demiştim. Geçen pazar gelen aşağıdaki mektupla yine başladık:

efendim sizi gene rahatsız ediyorum ama size beni bir daha aranıza almanız
için ısrar edicem.size söz veririm beni aranıza alırsanız pişman
olmayacaksınız.LÜTFEN.

Tamam dedim bu sefer; nereye dahil olmak istiyorsanız yazın, sizi aramıza alalım. Bu teklifi kaçırmayacağını tahmin ediyordum öyle de oldu.

BEN BİR HACKER OLMAK İSTİYORUM SİZ BANA ORETİRSENİZ SEVİNİRİM

Buradaki belgede herşey ayrıntılı yazıyor, okumadıysanız okuyun, pişman olmazsınız dedim. Bunları okuyunca ben bunları istemiyorum ki filan demesini bekliyordum ama gelen yanıt şöyle oldu:

ne belgesi anlamadım bana biraz yardımcı ılmanızı istiyicem msn çalma felan
çgretirmisiniz.

Belgeye dikkatini çekebilmek için söyle dedim: "Sizinle yazışmak giderek eğlenceli oluyor. msn çalma filan bütün bu teknikler belgede anlatılıyor, okuyun." Heyhat, …