7 Aralık 2006 Perşembe

maraton başlıyor

Aralık ayı Linux seminerleri açısından oldukça bereketli bir ay oluyor. LKD'nin yurdun her köşesini gezen ve gezdiren çalışma grubu Seminer-ÇG bu ay birçok seminer düzenliyor, etkinliğe katılıyor:

 • 30 Kasım-03 Aralık 2006 tarihlerinde ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen BİLİŞİM-Ankara'06, 3. Bilgisayar, Yazılım, Telekomünikasyon, Internet Teknolojileri ve E-Devlet Uygulamaları Fuarında 30 Kasım ve 3 Aralık günleri Abdullah Anar, 2 Aralık günü Türker Gülüm "Linux Nedir" konulu seminerler verdiler.

 • Adana Bilişimci İşadamları Derneği ile birlikte Kobilerde Linux kullanımının arttırılması için düzenleyeceğimiz seminerler 8 aralık cuma günü başlayacak. İki gün sürecek seminerlerde Doruk Fişek ve Oğuz Yarımtepe seminerler verecekler. Doruk zaten seminer konusunda bir efsane ama Oğuz da giderek tecrübeli bir konuşmacı oluyor (evet, kendime bir mutluluk payı çıkarıyorum bundan). Umarım seminerlerden günlüklerinde bahsederler biraz. Seminerler için ön kayıt yaptırmak gerekiyordu ama sayfaya baktığımda başvuruların kapandığını görüyorum. Seminerlerin dolu bir salonda yapılacağını öğrenmek ne kadar güzel.

 • 11 Aralık pazartesi günü Makina Mühendisleri Odası ve seminer-cg üyesi Abdullah Anar'ın organizasyonuyla MMO Ankara Şubede saat 18:30'da Pardus geliştiricisi sayın Koray Löker bir "Pardus" semineri verecek. Seminerleri önce Koray'a yazıp sonra haber veriyoruz ama sağolsun Koray henüz şikayetçi değil durumdan.

 • 15 Aralık Cuma günü Bahçeşehir Üniversitesi Bilgisayar ve öğretim Teknolojileri öğretmenliği Bölümü'nde Pardus geliştiricisi Gökmen Göksel "Linux Nedir?" konulu seminer verecek.

 • 19 Aralık'ta bu kez Marmara Üniversitesinde PostgreSQL Kullanıcıları Derneği Başkanı Devrim Gündüz "Linux Nedir?" konulu bir seminer verecek.

 • 21-23 Aralık tarihlerinde bu yıl onbirincisi Ankara TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde düzenlenecek olan "Türkiye'de Internet" Konferansına her yıl olduğu gibi bu yıl da katılıyoruz. Üç gün boyunca toplam 12 linux ve özgür yazılım seminerimiz olacak. Çanakkale havaalanı da tekrar faaliyete geçti ama bir hafta sonra zaten bayram tatilinde geleceğim için bu seminerleri dinleyemeyeceğim. Hem okulun da son haftası olacak, yok yok olmaz. Tamam insan Ankara'yı özlüyor ama olmaz. Ankarada olan veya gitmeye imkanı olanların güzel vakit geçirebilecekleri seminerler olacak. Bence kaçırmasınlar. Bu konuşmacıları birarada dinlemek her zaman mümkün olmuyor.

 • 22 Aralıkta bizim üniversitenin Yenice Meslek Yüksekolunda Linux ve özgür yazılım seminerlerimiz olacak (Ankara'ya gitmemek için bir sebep daha). Bu seminerlerde iki yeni konuşmacı daha kazanmış olacağız: Figen ve Şule. Yaz aylarında yazmıştım onlarla ilgi. Pek çalışkan arkadaşlar. Bu haftayı Ankara'da o çalıştay benim, bu sempozyum senin diyerek geçiriyorlar ama iki satır yazıp şöyle şöyle oldu diyemediler. Neyse, illa müthiş bahaneleri vardır eminim. Ya da daha iyisi bir şey yazın demediniz ki, hocam diyebilirler. En güzeli de bu olur herhalde. Yenice'de tecrübeli seminer konuşmacımız Pınar'da konuşacak . Onun bir de bir hafta önce İstanbul'da Ruby semineri var (evet, üçünden de kendime mutluluk payı çıkarıyorum ne var bunda?).

 • Yenice seminerlerinden sonra pazar günü Malatyaya seminer için uçacağım. 25 Aralıkta Server Acim hocayla birlikte iki seminer vereceğiz. Ben "GNU/Linux ile Akademik Uygulamalar" başlılı bir seminer vereceğim. Malatya İnönü Üniversitesi zaten Linux kullanan bir üniversite olduğundan onlara bu belgede anahatları çizilmiş konulardan bahsedeceğim. Bu belgeyi çevirip güncellemeyi ne zamandır istiyordum zaten. Daha önce Malatya'ya da hiç gitmemiştim, bakalım aralık ayının sonunda nasıl olacak. Seminer için bizi davet eden arkadaşlar şimdiden sayfalarından duyuruya başlamışlar.


 • Seminerlerimiz bunlarla sınırlı(!) kalmayacak. Henüz yazışmaları süren ama bu ay içinde gerçekleştirmeyi planladığımız (kesinleşmeyen) Bursa/Görükle, Afyonkarahisar, Konya ve Balıkesir seminerleri var. Gerçekten sıkı çalışıyoruz.

  Siz bu satırları okurken seminer-cg listesinde yeni seminerlerin hazırlıkları yapılıyor.

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder

  Google Summer of Code 2024

  Bu yıl kabul edilen bizim çocuklar: Ahmet Göksu -  Native Graphics Backend for FreeType Demos on macOS Ali Haydar - Implementation of a g-k ...