Ana içeriğe atla

64bit Pardus

Başka özelliklerinin yanı sıra, özgür yazılımcının yeşerdiği topraklardan biridir Çanakkale. Katıldığım çok toplantıda "özgür yazılımcılar sizin okula geliyor" sözlerini duymuşudur. Üniversitede çalışmanın en iyi yanının bu akıllı çocuklarla çalışmak olduğunu her fırsatta dile getirmişimdir.

Bu yıl; bu gayretli, çalışkan, linux kullanıcısı (neyse uzatmayayım ;)) öğrencilerimden ve yeni mezun bilgisayar mühendislerinden oluşan bir ekiple (yaklaşık 10 kişi) bir özgür yazılım projesine birlikte katkı verelim istiyoruz. Bu sayede hem ekip olarak daha çok şey öğreneceğiz hem de camiadan aldığımızın birazını olsun geri verme şansımız olacak.

Başlıktan da anlaşılabileceği gibi seçtiğimiz özgür yazılım projesi Pardus oldu. Pardus'un 64 bit portunu hazırlamaya karar verdik. Bu fikrimizi Pardus ekibine açtığımızda çok sıcak karşıladılar. Biz de bu işi yapmak istediğimiz ekibin küçük bir bölümüyle 12 Haziran'da Gebze'ye gittik. Tam da 2009 Beta öncesi bize vakit ayırdılar ve neleri nasıl yapacağımız konusunda uzunca konuşmaya fırsatımız oldu. Sonuçta TÜBİTAK ve ÇOMU arasında bir protokol yaparak yapacağımız işi resmileştirmeye karar verdik.

Eylül'de okullar açıldığında çalışmaya başlayıp 2010 Haziran'dan önce Pardus'un 64bit portunu hazırlayacağız.

Bu yazıyı bir kaç teşekkürle bitirmek istiyorum:
- İlk teşekkür mezunlarımıza; yaptıklarıyla bu ekibe "biz de yapabiliriz" diye düşündürdükleri için.
- İkinci teşekkür Pardus ekibine; hem geliştirdikleri proje için hem de küçük bir şehirden gelen bir avuç üniversite öğrencisine inanıp Pardus'la ilgili bu büyük işi bize emanet ettikleri için.
- Son olarak; çalışma disiplinleriyle, parlak fikirleriyle, beni zorlamalarıyla böyle büyük bir projeye başlama cesareti veren öğrencilerime teşekkür ediyorum. Eminim bu büyük işin üstesinden çokça çalışarak gelecekler.

Bu blogdaki popüler yayınlar

SHA1'in kırılması ne anlama geliyor?

İnternette güvenlik, gizlilik, bütünlük gibi konular çoğunlukla bizim üzerinde pek düşünmediğimiz ve kullandığımız yazılımlar tarafından halledilen konular arasında yer alıyor. Örneğin internette bankacılık işlemi yaparken bağlandığımız sunucu gerçekten bağlanmak istediğimiz sunucu mu, gönderip aldığımız verileri araya giren birileri ele geçirip ondan bir anlam çıkartabiliyor mu diye düşünmüyoruz. Bu işlemleri tarayıcımız bizim yerimize yapıyor. O da verilerin şifrelenmesi ve sunucuların doğrulanması gibi işlemleri kriptografik protokolleri kullanarak gerçekleştiriyor. Benzer şekilde kullandığınız programlar güncellemeleri indirdikten sonra onların bozulmadan indiğini kontrol etmek için benzer kriptografik araçları arka planda çalıştırıyorlar.

Kriptografinin diğer kullanım alanlarının yanı sıra veri bütünlüğünün kontrol edilmesi de hepimiz için büyük önem taşıyor. Bu işlem için dosya içeriklerini kontrol etmek yerine onların tek yönlü fonksiyonlar kullanılarak özetleri çıkartılıyor ve…

Bilgisayar mühendisliği öğrencilerine tavsiyeler

Üniversite tercihlerinin pek azı gerçekten bilerek, isteyerek yapıldığından öğrencilerin bölümlerini tanımaları, kendilerine bir yön belirlemeleri bazen bir iki yılı bile bulabiliyor. Elbette bir günlük girdisiyle bu sorunu çözmek mümkün değil ama yolun başındaki genç arkadaşlar için bir kaç önerinin faydalı olacağını düşünüyorum. Aşağıda yazanların benim onbeş yıllık tecrübelerim olduğunu, bunları yapmanın iyi geleceği bünyeler olduğu gibi bunları yapmadan da başarılı/mutlu olanlar olabileceğini bilip öyle okumakta fayda var.
Üniversite hayatını sadece okuldan ibaret görmeyin. Mezun olduktan sonraki hayatınız da sadece işten ibaret olmayacak. En çok kitap okuduğunuz, müzik dinlediğiniz yıllar üniversite yıllarınız olsun. Üniversitelerde bir sürü öğrenci topluluğu var, ilginizi çeken birine katılın. Beğenmezseniz başkasına katılırsınız. Sosyal faaliyetleri, konserleri küçümsemeyin pişman olursunuz sonra.Lisans eğitimi dört yıl ve bu yeterince uzun bir süre. Üniversiteye gelene kadar bi…

Yerli yazılım, Milli yazılım

Ülkemizin olabildiğince çok konuda dışa bağımlı olmaması hepimizin isteği. Elbette her şeyi yurt içinde üretemeyiz ama eğer bir ürünün yurt dışından kullanılması ülkenin kaynaklarının dışa aktarılması anlamına geliyorsa veya o ürünü geliştirmek için dışa bağımlı oluyorsak onu kendimizin üretmesi anlamlı olacaktır. Ülke menfaatleri açısından bakıldığında bazen dışarıdan daha ucuza alınabilecek bir ürünü yurt içinde üretmek onun sağlayacağı katma değerler göz önüne alındığında daha faydalı olabilir. Güvenlik, gizlilik gibi konuların yanı sıra bir ülke vatandaşı için kullandığı ürünlerin çoğunun kendi ülkesinde üretildiğini bilmek bile önemlidir.

Uzun zamandır özgür yazılımı anlatmaya gittiğim yerlerde 'neden yabancıların yazılımlarını kullanıyoruz da kendimiz yazmıyoruz' sorusuyla karşılaştığımdan bu konuda kısaca yazayım istiyorum. Bu bahsettiğime çok benzer tepkileri Pardus hakkında da sıklıkla duyuyorduk, 'neden milli çekirdek yok, neden kendi ofis paketimizi yazmıyoruz&#…