Ana içeriğe atla

açıklama ve teşekkür

İlk heyecanımdan konu ile ilgili yeterince açıklayamadığım yerleri aydınlatmaya çalışayım:
 • Linux üzerinde çalışacak bir uygulama geliştirmeye başlamadık. Bu konuda çalışan ve destek verebileceğini yazanlara teşekkür ediyorum ama uygulama yazılımını satın alacağız (hemen biz oluverdik, çabuk ısındım bu işe). Yapılacak iş mevcut bilgisayarların işletim sistemlerini linux yapmak ve üzerine kullanabilecekleri bir tarayıcı ve ofis paketi kurmak.

 • Kurulacak dağıtım konusunda tutamayacağım sözler vermedim. Ne Tübitak'ı ne Pardus'u ne de derneği bağlayacak, haddimi aşan vaatlerde bulunmadım (genellikle "olmaz" dememle tanınırım).

 • Erkan Tekman gönderdiği mektupta haklı olarak
  Kimi zaman iyi niyetle ve hevesle başlatılan işler bir süre sonra başlangıç 
  amacına zarar vermeye dahi başlayabiliyor.

  diye endişesini dile getirmiş. Kendisine özelden yazdım ama benzer çekinceleri olanlar için tekrar buraya yazıyorum; boyumuzu aşan (biz dediğimde boyumuzu aşacak birşey göremiyorum ama neyse), tutulamayacak, hayali sözler vermedim.
  Son olarak ilgilenen ve dernek listesinde, özel mektupla veya yorumlarıyla destek veren arkadaşlara teşekkür ediyorum. Hakettiğimin çok üzerinde övgüler var, sağolun.
 • Serhat Ayan bu dönüşümü haber yapmak istediğini yazdı. Sağlık İl Müdürlüğüyle konuşup kendisine (umuyorum olumlu) yanıt vereceğim. Teşekkür ediyorum.

 • Bora Güngören dernek listesinde aşağıdaki teklifte bulundu, sağolsun. Bu teklifi kaçırmayacağız:
  Projede çalışacak bir grup arkadaşı Ankara'da MEB'in merkezinde ücretsiz Linux 
  eğitimine alsak? Ben işin organizasyonunu sağlarım. Ankara'da MEB'e yakın bir
  yerlerde konaklama sağlandıktan sonra 5 gün yoğunlaştırılmış eğitim alırlar.

  Portakal zaten MEB'deki eğitimleri vermeyi üstleniyor; bir eğitim grubu daha
  düzenlemekten mutlu oluruz. Maksat çorbada tuzumuz olsun.

 • Erkan Tekman gönderdiği mektupta pardus adına destek veriyor, bütün ekibe teşekkür ediyorum.
  Bizim yardım edebileceğimiz noktalarda zamanımız elverdiğince yanınızda olacağımızdan 
  emin olabilirsiniz.


 • Yukarıdaki destekler kadar değerli olan olumlu görüşlerini yazanlara da teşekkür ediyorum. Gelişmeleri buradan duyurmaya devam edeceğim.

  Bu blogdaki popüler yayınlar

  Bilgisayar mühendisliği öğrencilerine tavsiyeler

  Üniversite tercihlerinin pek azı gerçekten bilerek, isteyerek yapıldığından öğrencilerin bölümlerini tanımaları, kendilerine bir yön belirlemeleri bazen bir iki yılı bile bulabiliyor. Elbette bir günlük girdisiyle bu sorunu çözmek mümkün değil ama yolun başındaki genç arkadaşlar için bir kaç önerinin faydalı olacağını düşünüyorum. Aşağıda yazanların benim onbeş yıllık tecrübelerim olduğunu, bunları yapmanın iyi geleceği bünyeler olduğu gibi bunları yapmadan da başarılı/mutlu olanlar olabileceğini bilip öyle okumakta fayda var.
  Üniversite hayatını sadece okuldan ibaret görmeyin. Mezun olduktan sonraki hayatınız da sadece işten ibaret olmayacak. En çok kitap okuduğunuz, müzik dinlediğiniz yıllar üniversite yıllarınız olsun. Üniversitelerde bir sürü öğrenci topluluğu var, ilginizi çeken birine katılın. Beğenmezseniz başkasına katılırsınız. Sosyal faaliyetleri, konserleri küçümsemeyin pişman olursunuz sonra.Lisans eğitimi dört yıl ve bu yeterince uzun bir süre. Üniversiteye gelene kadar bi…

  SHA1'in kırılması ne anlama geliyor?

  İnternette güvenlik, gizlilik, bütünlük gibi konular çoğunlukla bizim üzerinde pek düşünmediğimiz ve kullandığımız yazılımlar tarafından halledilen konular arasında yer alıyor. Örneğin internette bankacılık işlemi yaparken bağlandığımız sunucu gerçekten bağlanmak istediğimiz sunucu mu, gönderip aldığımız verileri araya giren birileri ele geçirip ondan bir anlam çıkartabiliyor mu diye düşünmüyoruz. Bu işlemleri tarayıcımız bizim yerimize yapıyor. O da verilerin şifrelenmesi ve sunucuların doğrulanması gibi işlemleri kriptografik protokolleri kullanarak gerçekleştiriyor. Benzer şekilde kullandığınız programlar güncellemeleri indirdikten sonra onların bozulmadan indiğini kontrol etmek için benzer kriptografik araçları arka planda çalıştırıyorlar.

  Kriptografinin diğer kullanım alanlarının yanı sıra veri bütünlüğünün kontrol edilmesi de hepimiz için büyük önem taşıyor. Bu işlem için dosya içeriklerini kontrol etmek yerine onların tek yönlü fonksiyonlar kullanılarak özetleri çıkartılıyor ve…

  Yerli yazılım, Milli yazılım

  Ülkemizin olabildiğince çok konuda dışa bağımlı olmaması hepimizin isteği. Elbette her şeyi yurt içinde üretemeyiz ama eğer bir ürünün yurt dışından kullanılması ülkenin kaynaklarının dışa aktarılması anlamına geliyorsa veya o ürünü geliştirmek için dışa bağımlı oluyorsak onu kendimizin üretmesi anlamlı olacaktır. Ülke menfaatleri açısından bakıldığında bazen dışarıdan daha ucuza alınabilecek bir ürünü yurt içinde üretmek onun sağlayacağı katma değerler göz önüne alındığında daha faydalı olabilir. Güvenlik, gizlilik gibi konuların yanı sıra bir ülke vatandaşı için kullandığı ürünlerin çoğunun kendi ülkesinde üretildiğini bilmek bile önemlidir.

  Uzun zamandır özgür yazılımı anlatmaya gittiğim yerlerde 'neden yabancıların yazılımlarını kullanıyoruz da kendimiz yazmıyoruz' sorusuyla karşılaştığımdan bu konuda kısaca yazayım istiyorum. Bu bahsettiğime çok benzer tepkileri Pardus hakkında da sıklıkla duyuyorduk, 'neden milli çekirdek yok, neden kendi ofis paketimizi yazmıyoruz&#…