Ana içeriğe atla

İşletim Sistemi Teknik Şartnamesi v0.14

 1. İşletim Sisteminin Türkçe dil desteği problemsiz olmalı, ISO-8859-9, UTF-8 encodinglerini desteklemelidir.
 2. İşletim sistemi üzerinde farklı yetkilere sahip kullanıcılar oluşturulması ve bunlar ile farklı oturumlar açılması mümkün olmalıdır.
 3. İşletim sisteminin güncellemeleri internetten veya güncellemelerin tutulduğu yerel ağ üzerindeki bir bilgisayar üzerinden ek bir ücret ödemeksizin edinilebiliyor olmalıdır.
 4. İşletim sistemi ile birlikte,
  1. Grafik arayüzlü dosya yöneticisi ile en az,
   1. Dosya ve dizin oluşturabilen,
   2. Kes, kopyala, yapıştır, sil, taşı, yeniden adlandır, sürükle-bırak yapabilen,
   3. Arama yapabilen,
   4. Masaüstünden kolayca ulaşılabilir, dosya yöneticisinin sildiği öğeleri saklayan ve istendiğinde silme işlemini geri alabilen bir çöp kutusu bulunduran, istendiğinde silme işlemini geri alabilen bir çöp kutusu bulunduran,
  2. Mevcut MS-Office 95/97/2000/XP dokümanlarını açabilen, belgeleri PDF olarak dışarı aktarabilen, en az,
   1. Kelime İşlemci,
   2. Hesap Tablosu ve
   3. Sunum Hazırlama araçlarını içeren bir ofis paketi,
  3. PDF belgesi görüntüleyici,
  4. Adres Defteri,
  5. Ajanda,
  6. Yapılacak İşler Listesi,
  7. RSS Haber Okuyucu,
  8. Ftp istemcisi,
  9. E-posta İstemcisi,
  10. Zip, gz ve bz2 algoritmalarını kullanarak sıkıştırma yapabilen ve bu algoritmalarla sıkıştırılmış dosyaları açabilen sıkıştırma programı,
  11. En az,
   1. Sekmeler içerisinde sayfa görüntüleyebilen,
   2. Tema desteği olan,
   3. Tümleşik Popup engelleyici özelliği olan,
   4. W3.org tarafından belirlenen standartlara uygun sayfa görüntüleyen bir web tarayıcısı kurulu olarak teslim edilmelidir.
 5. İşletim sistemi, çalışacağı bilgisayar üzerindeki donanımların tümünü sorunsuz çalıştırabilmeli ve üreticilerinin belirlediği üst sınırda kullanılabilmesine olanak sağlayacak şekilde yapılandırılmış olarak teslim edilmelidir.
 6. İşletim sisteminin ağ desteği sorunsuz olmalı, IPv4 ve IPv6 ile uyumlu çalışmalıdır.
 7. Bilgisayarın kurulacağı ağda CIFS standardında dosya paylaşımına hazır halde teslim edilmelidir.
 8. İşletim sistemi, ağ üzerindeki ya da bilgisayara doğrudan bağlı olan yazıcıları kullanabilecek şekilde yapılandırılabilmeli, yapılandırma için gerekli araç ve servisleri barındırmalıdır.
 9. İşletim sistemi üzerinde veri saklama aygıtları (disket, CD/DVD, usb disk, CD/DVD yazıcı, bellek kartı) ile çalışılabilecek şekilde yapılandırılmış olmalıdır.
 10. Kurumun istemesi halinde önceden ayarlanmış şablonları kullanarak yeniden kurulum yapabileceği, kurulum imajını içeren medya (cd, dvd) sağlanmalıdır.
 11. İşletim sistemi üzerinde burada belirtilenler dışında sunucu hizmeti veren programlar yüklenmemeli, yüklenmesi zorunlu olanlar etkin olmamalıdır.
 12. İşletim Sisteminin teslim edildiği tarihe kadar çıkan tüm güncellemeleri kurulmuş olarak teslim edilmelidir.
 13. Bir adet bilgisayarın işletim sistemi ve diğer yazılımları, Kurum personeli nezaretinde kurulacak ve bu personel tarafından onaylanan kurulum, diğer bilgisayarlar için tekrarlanacaktır.
 14. Teklife dahil edilecek her türlü yazılım, Fikir ve Sanat Eserlerinin Korunmasına Dair 5846 sayılı Kanun hükümlerine uygun olarak lisanslı olmalıdır.
 15. Firma taahhüt ettiği ürüne ait 4077 sayılı tüketicinin korunması hakkındaki kanuna ve bu kanuna göre çıkartılan yönetmelik ve tebliğlerde belirtilen diğer hükümlere uymayı kabul ve taahhüt edecektir.
Seçimlik maddeler
 1. İşletim sistemi, sistem zamanını ntp protokolünü kullanarak güncelleyebilecek bir şekilde yapılandırılmış olarak teslim edilmelidir.
 2. SIP veya H323 tabanlı olarak voip uygulamasına izin verebilmeli ve tümleşik olarak mail istemci ile entegre çalışabilmelidir.
 3. ZeroG veya benzer teknolojiler ile installation server üzerinden kurulum yapılabilmelidir.
 4. ldap, AD, PDC vb gibi sistemler üzerinden kullanıcı doğrulaması yapılabilecek şekilde yapılandırılmış olmalıdır.
 5. İşletim sistemine uzaktan güvenli olarak bağlanılabilecek şekilde yapılandırılmış olmalıdır.
 6. Tüm yazılımların lisansları, kendisinin çoğaltılması, kaynak kodunun görüntülenmesi, değiştirilmesi ve değişmiş halinin çoğaltılıp dağıtılmasına izin vermelidir.
Bu belgenin pdfsini veya openoffice.org halini indirebilirsiniz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Bilgisayar mühendisliği öğrencilerine tavsiyeler

Üniversite tercihlerinin pek azı gerçekten bilerek, isteyerek yapıldığından öğrencilerin bölümlerini tanımaları, kendilerine bir yön belirlemeleri bazen bir iki yılı bile bulabiliyor. Elbette bir günlük girdisiyle bu sorunu çözmek mümkün değil ama yolun başındaki genç arkadaşlar için bir kaç önerinin faydalı olacağını düşünüyorum. Aşağıda yazanların benim onbeş yıllık tecrübelerim olduğunu, bunları yapmanın iyi geleceği bünyeler olduğu gibi bunları yapmadan da başarılı/mutlu olanlar olabileceğini bilip öyle okumakta fayda var.
Üniversite hayatını sadece okuldan ibaret görmeyin. Mezun olduktan sonraki hayatınız da sadece işten ibaret olmayacak. En çok kitap okuduğunuz, müzik dinlediğiniz yıllar üniversite yıllarınız olsun. Üniversitelerde bir sürü öğrenci topluluğu var, ilginizi çeken birine katılın. Beğenmezseniz başkasına katılırsınız. Sosyal faaliyetleri, konserleri küçümsemeyin pişman olursunuz sonra.Lisans eğitimi dört yıl ve bu yeterince uzun bir süre. Üniversiteye gelene kadar bi…

SHA1'in kırılması ne anlama geliyor?

İnternette güvenlik, gizlilik, bütünlük gibi konular çoğunlukla bizim üzerinde pek düşünmediğimiz ve kullandığımız yazılımlar tarafından halledilen konular arasında yer alıyor. Örneğin internette bankacılık işlemi yaparken bağlandığımız sunucu gerçekten bağlanmak istediğimiz sunucu mu, gönderip aldığımız verileri araya giren birileri ele geçirip ondan bir anlam çıkartabiliyor mu diye düşünmüyoruz. Bu işlemleri tarayıcımız bizim yerimize yapıyor. O da verilerin şifrelenmesi ve sunucuların doğrulanması gibi işlemleri kriptografik protokolleri kullanarak gerçekleştiriyor. Benzer şekilde kullandığınız programlar güncellemeleri indirdikten sonra onların bozulmadan indiğini kontrol etmek için benzer kriptografik araçları arka planda çalıştırıyorlar.

Kriptografinin diğer kullanım alanlarının yanı sıra veri bütünlüğünün kontrol edilmesi de hepimiz için büyük önem taşıyor. Bu işlem için dosya içeriklerini kontrol etmek yerine onların tek yönlü fonksiyonlar kullanılarak özetleri çıkartılıyor ve…

Yerli yazılım, Milli yazılım

Ülkemizin olabildiğince çok konuda dışa bağımlı olmaması hepimizin isteği. Elbette her şeyi yurt içinde üretemeyiz ama eğer bir ürünün yurt dışından kullanılması ülkenin kaynaklarının dışa aktarılması anlamına geliyorsa veya o ürünü geliştirmek için dışa bağımlı oluyorsak onu kendimizin üretmesi anlamlı olacaktır. Ülke menfaatleri açısından bakıldığında bazen dışarıdan daha ucuza alınabilecek bir ürünü yurt içinde üretmek onun sağlayacağı katma değerler göz önüne alındığında daha faydalı olabilir. Güvenlik, gizlilik gibi konuların yanı sıra bir ülke vatandaşı için kullandığı ürünlerin çoğunun kendi ülkesinde üretildiğini bilmek bile önemlidir.

Uzun zamandır özgür yazılımı anlatmaya gittiğim yerlerde 'neden yabancıların yazılımlarını kullanıyoruz da kendimiz yazmıyoruz' sorusuyla karşılaştığımdan bu konuda kısaca yazayım istiyorum. Bu bahsettiğime çok benzer tepkileri Pardus hakkında da sıklıkla duyuyorduk, 'neden milli çekirdek yok, neden kendi ofis paketimizi yazmıyoruz&#…