15 Şubat 2006 Çarşamba

Çanakkale'deki dönüşümde son durum

Bu konuyla ilgili uzun zamandır yazmadığımı farkettim. Kısaca durumu özetleyeyim:
Bakanlık bütün illere il çapında kullanmaları için birer program almaları gerektiğini yazmıştı. Bizde linux ile kullanabileceğimiz bir program almak için çalışmalar yapmıştık. Hiç bir il verilen sürede program almak için ihaleye çıkamayınca (gerçekten süre yetersizdi) bakanlık önce "mali olarak uygun bulmuyorsanız almayın" dedi. Bu aşamada alacağımız bir program olmasa bile tüm il çapında linux kullanmak için dönüşümü başlatmaya kararlıydık. Aslında kararlı olan il müdürlüğündeki ileri görüşlü sağlık personeliydi. Planımız önce bütün sağlık personeline linux ve bilgisayar okur yazarlığı eğitimi verdikten sonra işletim sistemlerini değiştirmekti. Fakat bakanlık yazdığı yeni yazıda "programı ben satın alıp göndereceğim" deyince işi askıya almak zorunda kaldık. İstemediğimiz bir durum olmasına rağmen olurda bakanlık bir program alır ve "bu program sadece winxx işletim sistemlerinde" çalışabilir derse zor durumda kalırız diye düşünerek projeyi bekletmeye karar verdik. Bakanlığa "linux kullanmaya geçebilir miyiz?" diye sorulduğunda "geçin ama nasıl bir program alacağımızı bizde bilmiyoruz" cevabı alınıyor.
Alınacak programın bütün ülkede kullanılacağı düşünülürse fiyatı ve daha önemlisi ülkenin geleceğini nasıl kısıtlayabileceği tahmin edilebilir.

Ölçme ve değerlendirme olmadan eğitim olur mu?

İlkokulda okurken müfettiş gelecek denildiğinde hepimiz korkardık. Sonuçta müfettiş sınıfa gelen ve sorular soran biriydi. Benzer şekilde as...