Ana içeriğe atla

Yıllar sonra yine redhat satın alıyorum

Internet'ten ücretsiz indirebilirken, hatta okulun ftp'sinde isoları dururken destek olmak lazım diyerek redhat 6.2 satın aldırmıştım okula. O zaman da pek ucuzdu. Aradan yıllar geçti ve bu sefer Red Hat Enterprise Linux alıyorum.

Yurt dışından almak biraz zahmetli olacağından ben de Türkiyede bir yerden alayım dedim. Şenlikte Ali Erdinç Köroğlu yaptığı sunumda Prosoft firmasının Red Hat Türkiye yetkili satıcısı olduğunu anlatmıştı. Internet adreslerinden fiyat öğrenemedim ama telefona yanıt veren Zeynep Hanım sağolsun pek ilgilendi ve Red Hat Enterprise Linux Server AS/ES Special Academic Edition diye bir üründen bahsetti. Başka bir yerde bulamadığımdan prosoft'tan aldığım epostayı buraya yazayım belki başka üniversitelerin de işine yarar:

Red Hat firması akademik kuruluşlar için farklı bir abonelik yöntemi uyguluyor. Ürünler Basic destek seçeneği ile çok düşük bir maliyetle temin ediliyor. Akademik kuruluşlar için sağlanan abonelikte telefon veya web üzerinden çağrı açtırma imkanı yok. Ancak abonelik süresi boyunca update, upgrade ve hata giderme yamaları ücretsiz olarak temin ediliyor. Akademik kuruluş tercihine bağlı olarak aynı bedelle Red Hat Enterprise Linux Advanced Server (AS) veya Red Hat Enterprise Linux Enterprise Server (ES) işletim sistemlerinden birinin tercih edeceği sürümünü download edebiliyor.

Bu kapsamda temin edilecek ürün;

Red Hat Enterprise Linux Server AS/ES Special Academic Edition (Basic Support), 1 yıl

olup, fiyatı 50 Euro+KDV.

Aboneliğin 3 yıl için başlatılması halinde fiyatı 150 Euro + KDVdir.

Kurulum yapılacak her sunucu için ayrı aboneliğin sipariş edilmesi gerekiyor.

Siparişi takiben 2-3 gün içinde e-posta yolu ile teslim edilen registration numarası ile abonelik kapsamındaki ürün Red Hat'in web sitesinden download edilebilir. Medya seti kullanmak isterlerse ayrıca 65 Euro + KDV bedelle temin edilebilir.


Böyle şeyler niye müşterinin gözüne sokulmaz bilemiyorum.

Bu blogdaki popüler yayınlar

SHA1'in kırılması ne anlama geliyor?

İnternette güvenlik, gizlilik, bütünlük gibi konular çoğunlukla bizim üzerinde pek düşünmediğimiz ve kullandığımız yazılımlar tarafından halledilen konular arasında yer alıyor. Örneğin internette bankacılık işlemi yaparken bağlandığımız sunucu gerçekten bağlanmak istediğimiz sunucu mu, gönderip aldığımız verileri araya giren birileri ele geçirip ondan bir anlam çıkartabiliyor mu diye düşünmüyoruz. Bu işlemleri tarayıcımız bizim yerimize yapıyor. O da verilerin şifrelenmesi ve sunucuların doğrulanması gibi işlemleri kriptografik protokolleri kullanarak gerçekleştiriyor. Benzer şekilde kullandığınız programlar güncellemeleri indirdikten sonra onların bozulmadan indiğini kontrol etmek için benzer kriptografik araçları arka planda çalıştırıyorlar.

Kriptografinin diğer kullanım alanlarının yanı sıra veri bütünlüğünün kontrol edilmesi de hepimiz için büyük önem taşıyor. Bu işlem için dosya içeriklerini kontrol etmek yerine onların tek yönlü fonksiyonlar kullanılarak özetleri çıkartılıyor ve…

Bilgisayar mühendisliği öğrencilerine tavsiyeler

Üniversite tercihlerinin pek azı gerçekten bilerek, isteyerek yapıldığından öğrencilerin bölümlerini tanımaları, kendilerine bir yön belirlemeleri bazen bir iki yılı bile bulabiliyor. Elbette bir günlük girdisiyle bu sorunu çözmek mümkün değil ama yolun başındaki genç arkadaşlar için bir kaç önerinin faydalı olacağını düşünüyorum. Aşağıda yazanların benim onbeş yıllık tecrübelerim olduğunu, bunları yapmanın iyi geleceği bünyeler olduğu gibi bunları yapmadan da başarılı/mutlu olanlar olabileceğini bilip öyle okumakta fayda var.
Üniversite hayatını sadece okuldan ibaret görmeyin. Mezun olduktan sonraki hayatınız da sadece işten ibaret olmayacak. En çok kitap okuduğunuz, müzik dinlediğiniz yıllar üniversite yıllarınız olsun. Üniversitelerde bir sürü öğrenci topluluğu var, ilginizi çeken birine katılın. Beğenmezseniz başkasına katılırsınız. Sosyal faaliyetleri, konserleri küçümsemeyin pişman olursunuz sonra.Lisans eğitimi dört yıl ve bu yeterince uzun bir süre. Üniversiteye gelene kadar bi…

Yerli yazılım, Milli yazılım

Ülkemizin olabildiğince çok konuda dışa bağımlı olmaması hepimizin isteği. Elbette her şeyi yurt içinde üretemeyiz ama eğer bir ürünün yurt dışından kullanılması ülkenin kaynaklarının dışa aktarılması anlamına geliyorsa veya o ürünü geliştirmek için dışa bağımlı oluyorsak onu kendimizin üretmesi anlamlı olacaktır. Ülke menfaatleri açısından bakıldığında bazen dışarıdan daha ucuza alınabilecek bir ürünü yurt içinde üretmek onun sağlayacağı katma değerler göz önüne alındığında daha faydalı olabilir. Güvenlik, gizlilik gibi konuların yanı sıra bir ülke vatandaşı için kullandığı ürünlerin çoğunun kendi ülkesinde üretildiğini bilmek bile önemlidir.

Uzun zamandır özgür yazılımı anlatmaya gittiğim yerlerde 'neden yabancıların yazılımlarını kullanıyoruz da kendimiz yazmıyoruz' sorusuyla karşılaştığımdan bu konuda kısaca yazayım istiyorum. Bu bahsettiğime çok benzer tepkileri Pardus hakkında da sıklıkla duyuyorduk, 'neden milli çekirdek yok, neden kendi ofis paketimizi yazmıyoruz&#…