Ana içeriğe atla

Değerlendirme

Sonunda ben de bir dizüstü bilgisayar aldım. MEB'in kampanyası ile satılan exper'in modelinde işlemciyi centrino 1.7 ve hafızayı 512mb olarak değiştirdim. Toplamda 1300 ytl etti. Arkadaşlarımdan da bu modeli merak edenler olduğundan kısa bir inceleme yazayım dedim.
Bu kampanya ile satılan bilgisayarlar ilginç özellikler taşıyor:
 • İşletim sistemi olarak winxp pro kurulu ama winxp home lisansı var.

 • msoffice 2003 kurulu ama lisansı (en azından cd'si) yok.

 • disk 2 parçaya bölünmüş ve her iki bölüm de fat32 ile formatlanmış.

 • DVD / CDRW COMBO (24X24X24 CDRW + 8X DVD ROM)

 • 4 adet usb 2.0, bir adet IEEE1394 Firewire portu ve SD/MMC/MS/MS PRO kart okuyucusu var.

 • Pek kötü bir çantası var: tam açılmıyor, sadece tek cep var.

 • Satıcının sayfasında yeralmamasına rağmen 5+1 ses veriyor. Firmaların sattıkları ürün hakkında bilgilerinin olmaması ne kadar garip.

 • İşletim Sistemi Teknik Şartnamesine uygunluğuna bakalım birazda:

  1. Türkçe konusunda bir problem yok.

  2. Farklı yetkiler ile kullanıcılar oluşturmak mümkün. Sistem başlangıçta Administrator kullanıcı ile parolasız açılmaya ayarlanmış. Ben yeni bir kullanıcı açtım, açılışta parola sor dedim. winxp'nin bu durumu anlaması için tweak isimli programı kurmam gerekti. Böyle programlar bulup kurmakta usta olan arkadaşım Sedat'a hürmetlerimi yazıyorum.

  3. winxp service pack2 ile gelmesine rağmen bir sürü güncellemesi varmış, internetten indirip problemsiz kurdum.

  4. Şartnamedeki maddelere uyan bir masaüstü çalışma ortamı var, office 2003 var ama belgeleri pdf olarak dışa aktaramıyor. pdf belgesi görüntüleyici olarak acrobat 5.0 var, internette 7.0 sürümü olduğu gözönüne alınırsa oldukça eski bir sürüm olduğu kabul edilebilir. Explorer haricinde bir ftp istemcisi yok. Web tarayıcısı sekmeler ile sayfa görüntüleyemiyor.

  5. İşletim sisteminin tüm donanımı problemsiz kullanmaya izin veriyor.

  6. Ağ desteği problemsiz.

  7. Ağ'da dosya paylaşımı hazır.

  8. Kullanmakta olduğumuz HP 4100N yazıcımızı driver problemlerini zorlukla çözerek kullanabildik.

  9. CD/DVD, usb disk, CD/DVD yazıcı ve bellek kartı problemsiz kullanılabiliyor.

  10. Bilgisayar ile verilen recovery cd'sinden sistemi aynen kurmak mümkün değil. CD'den winxp home kurabiliyorsunuz ama halihazırda winxp pro yüklü. Ayrıca cd'den kurulum yaptığınızda office 2003 de kurulmuyor.

  11. Parasını vermediğiniz hiç bir sunucu programı yüklü değil ;)

  12. Seçimlik maddelerin hiçbiri sağlanmıyor.  Sonuç olarak; bu şartname ile kabul komisyonunda olsam bilgisayarı geri gönderirdim.

  Peki ben ne yaptım; debian dvd'sini takıp kurdum, pek memnunum.

  Bu blogdaki popüler yayınlar

  SHA1'in kırılması ne anlama geliyor?

  İnternette güvenlik, gizlilik, bütünlük gibi konular çoğunlukla bizim üzerinde pek düşünmediğimiz ve kullandığımız yazılımlar tarafından halledilen konular arasında yer alıyor. Örneğin internette bankacılık işlemi yaparken bağlandığımız sunucu gerçekten bağlanmak istediğimiz sunucu mu, gönderip aldığımız verileri araya giren birileri ele geçirip ondan bir anlam çıkartabiliyor mu diye düşünmüyoruz. Bu işlemleri tarayıcımız bizim yerimize yapıyor. O da verilerin şifrelenmesi ve sunucuların doğrulanması gibi işlemleri kriptografik protokolleri kullanarak gerçekleştiriyor. Benzer şekilde kullandığınız programlar güncellemeleri indirdikten sonra onların bozulmadan indiğini kontrol etmek için benzer kriptografik araçları arka planda çalıştırıyorlar.

  Kriptografinin diğer kullanım alanlarının yanı sıra veri bütünlüğünün kontrol edilmesi de hepimiz için büyük önem taşıyor. Bu işlem için dosya içeriklerini kontrol etmek yerine onların tek yönlü fonksiyonlar kullanılarak özetleri çıkartılıyor ve…

  Bilgisayar mühendisliği öğrencilerine tavsiyeler

  Üniversite tercihlerinin pek azı gerçekten bilerek, isteyerek yapıldığından öğrencilerin bölümlerini tanımaları, kendilerine bir yön belirlemeleri bazen bir iki yılı bile bulabiliyor. Elbette bir günlük girdisiyle bu sorunu çözmek mümkün değil ama yolun başındaki genç arkadaşlar için bir kaç önerinin faydalı olacağını düşünüyorum. Aşağıda yazanların benim onbeş yıllık tecrübelerim olduğunu, bunları yapmanın iyi geleceği bünyeler olduğu gibi bunları yapmadan da başarılı/mutlu olanlar olabileceğini bilip öyle okumakta fayda var.
  Üniversite hayatını sadece okuldan ibaret görmeyin. Mezun olduktan sonraki hayatınız da sadece işten ibaret olmayacak. En çok kitap okuduğunuz, müzik dinlediğiniz yıllar üniversite yıllarınız olsun. Üniversitelerde bir sürü öğrenci topluluğu var, ilginizi çeken birine katılın. Beğenmezseniz başkasına katılırsınız. Sosyal faaliyetleri, konserleri küçümsemeyin pişman olursunuz sonra.Lisans eğitimi dört yıl ve bu yeterince uzun bir süre. Üniversiteye gelene kadar bi…

  Yerli yazılım, Milli yazılım

  Ülkemizin olabildiğince çok konuda dışa bağımlı olmaması hepimizin isteği. Elbette her şeyi yurt içinde üretemeyiz ama eğer bir ürünün yurt dışından kullanılması ülkenin kaynaklarının dışa aktarılması anlamına geliyorsa veya o ürünü geliştirmek için dışa bağımlı oluyorsak onu kendimizin üretmesi anlamlı olacaktır. Ülke menfaatleri açısından bakıldığında bazen dışarıdan daha ucuza alınabilecek bir ürünü yurt içinde üretmek onun sağlayacağı katma değerler göz önüne alındığında daha faydalı olabilir. Güvenlik, gizlilik gibi konuların yanı sıra bir ülke vatandaşı için kullandığı ürünlerin çoğunun kendi ülkesinde üretildiğini bilmek bile önemlidir.

  Uzun zamandır özgür yazılımı anlatmaya gittiğim yerlerde 'neden yabancıların yazılımlarını kullanıyoruz da kendimiz yazmıyoruz' sorusuyla karşılaştığımdan bu konuda kısaca yazayım istiyorum. Bu bahsettiğime çok benzer tepkileri Pardus hakkında da sıklıkla duyuyorduk, 'neden milli çekirdek yok, neden kendi ofis paketimizi yazmıyoruz&#…