Ana içeriğe atla

mpg321 için last.fm desteği

Birinci sınıf öğrencilerime konsol ne harika bir şey diye bahsederken her zamanki gibi mpg321 diye birşey de var, müzik de dinleniyor diye ekledim. Her ne kadar konsoldan mp3 dinlemeye ihtiyacımız olmasa da yapabiliyor olmak güzel bir şey. Bir süre sonra birinci sınıf öğrencilerimden Esra mpg321 kullanıyorum diye yazınca bir de last.fm desteğine bak onun dedim. Yıllar önce denediğimde bir yamayla bunun üstesinden gelindiğini görmüştüm. Onun için de bunları tecrübe etmeye vesile olacağını düşündüm ama olmuyor, olmuyor serzenişlerini duyunca ben de bakayım dedim.

Son sürümüyle birlikte mpg321'in last.fm'e şarkı göndermede bir sorunu kalmamış görünüyordu; ana sayfasında
Added AudioScrobbler (last.fm) reporting and FFT support in remote mode play.
ifadesi var. Ama klasik olarak nasıl yapılacağı hakkında bir belge yok. help çıktısında sadece
-S                       Report mp3 file to AudioScrobbler
yazıyor ama last.fm kullanıcı adı ve parolasını nereden okuyacağı belirsiz. Benzer bir problemi yaşayan kullanıcıların yine konsoldan medya oynatan pianobar hakkında sordukları soruya verilen cevaba bakınca scrobbler-helper'ın kurulup, yapılandırmanın .scrobbler-helper.conf dosyasına yazılması gerektiğini öğrenip, başka bir program için örnek dosyayı da şuradan kopyalayınca sorun çözüldü. Kullanıcı adı ve parolasını böyle düz metin saklamak pek kötü bir çözüm ama şimdilik tek yol bu gibi görünüyor. Belki bir fırsatta bu destek için bir şeyler yaparız. Örnek dosyayı buraya koyayım da başkasının da işine yarasın.

# ~/.scrobbler_helper.conf
[global]
username=last.fm-user
password=parola
# Optional (the default is UTF-8)
#default_encoding=iso88599
# Optional (the default is "no")
fix_track_name=yes

Bu blogdaki popüler yayınlar

SHA1'in kırılması ne anlama geliyor?

İnternette güvenlik, gizlilik, bütünlük gibi konular çoğunlukla bizim üzerinde pek düşünmediğimiz ve kullandığımız yazılımlar tarafından halledilen konular arasında yer alıyor. Örneğin internette bankacılık işlemi yaparken bağlandığımız sunucu gerçekten bağlanmak istediğimiz sunucu mu, gönderip aldığımız verileri araya giren birileri ele geçirip ondan bir anlam çıkartabiliyor mu diye düşünmüyoruz. Bu işlemleri tarayıcımız bizim yerimize yapıyor. O da verilerin şifrelenmesi ve sunucuların doğrulanması gibi işlemleri kriptografik protokolleri kullanarak gerçekleştiriyor. Benzer şekilde kullandığınız programlar güncellemeleri indirdikten sonra onların bozulmadan indiğini kontrol etmek için benzer kriptografik araçları arka planda çalıştırıyorlar.

Kriptografinin diğer kullanım alanlarının yanı sıra veri bütünlüğünün kontrol edilmesi de hepimiz için büyük önem taşıyor. Bu işlem için dosya içeriklerini kontrol etmek yerine onların tek yönlü fonksiyonlar kullanılarak özetleri çıkartılıyor ve…

Bilgisayar mühendisliği öğrencilerine tavsiyeler

Üniversite tercihlerinin pek azı gerçekten bilerek, isteyerek yapıldığından öğrencilerin bölümlerini tanımaları, kendilerine bir yön belirlemeleri bazen bir iki yılı bile bulabiliyor. Elbette bir günlük girdisiyle bu sorunu çözmek mümkün değil ama yolun başındaki genç arkadaşlar için bir kaç önerinin faydalı olacağını düşünüyorum. Aşağıda yazanların benim onbeş yıllık tecrübelerim olduğunu, bunları yapmanın iyi geleceği bünyeler olduğu gibi bunları yapmadan da başarılı/mutlu olanlar olabileceğini bilip öyle okumakta fayda var.
Üniversite hayatını sadece okuldan ibaret görmeyin. Mezun olduktan sonraki hayatınız da sadece işten ibaret olmayacak. En çok kitap okuduğunuz, müzik dinlediğiniz yıllar üniversite yıllarınız olsun. Üniversitelerde bir sürü öğrenci topluluğu var, ilginizi çeken birine katılın. Beğenmezseniz başkasına katılırsınız. Sosyal faaliyetleri, konserleri küçümsemeyin pişman olursunuz sonra.Lisans eğitimi dört yıl ve bu yeterince uzun bir süre. Üniversiteye gelene kadar bi…

Yerli yazılım, Milli yazılım

Ülkemizin olabildiğince çok konuda dışa bağımlı olmaması hepimizin isteği. Elbette her şeyi yurt içinde üretemeyiz ama eğer bir ürünün yurt dışından kullanılması ülkenin kaynaklarının dışa aktarılması anlamına geliyorsa veya o ürünü geliştirmek için dışa bağımlı oluyorsak onu kendimizin üretmesi anlamlı olacaktır. Ülke menfaatleri açısından bakıldığında bazen dışarıdan daha ucuza alınabilecek bir ürünü yurt içinde üretmek onun sağlayacağı katma değerler göz önüne alındığında daha faydalı olabilir. Güvenlik, gizlilik gibi konuların yanı sıra bir ülke vatandaşı için kullandığı ürünlerin çoğunun kendi ülkesinde üretildiğini bilmek bile önemlidir.

Uzun zamandır özgür yazılımı anlatmaya gittiğim yerlerde 'neden yabancıların yazılımlarını kullanıyoruz da kendimiz yazmıyoruz' sorusuyla karşılaştığımdan bu konuda kısaca yazayım istiyorum. Bu bahsettiğime çok benzer tepkileri Pardus hakkında da sıklıkla duyuyorduk, 'neden milli çekirdek yok, neden kendi ofis paketimizi yazmıyoruz&#…