Ana içeriğe atla

paralel bzip2 test sonuçları

64 bit için ilk testi yaptığımızdan bu yana aklımızda daha detaylı bir karşılaştırma yapmak vardı. Bu sefer karşılaştırma için Pardus katkı deposundaki pbzip2 paketini kullandık. Testlerde kullandığımız bilgisayarın özellikleri şöyle:

* 4 X Intel Processor (2.4GHz)
* 4 GB RAM

Sıkıştırdığımız dosya ise 903 MB'lık bir düz metin dosyası. Sıkıştırma, açma ve dosya boyu karşılaştırmaları Pardus C2 x86-64 üzerinde yapıldı ama diğer sürümlerde de farklı sonuçlar olmayacaktır.

Sıkıştırma süresi:

Dört işlemcili bir bilgisayarda bzip2'nin 200sn'de yaptığı işi pbzip2 62sn'de yapıyor. Peki oluşan sıkışmış dosyaların boyları nasıl? Sıkıştırma yapan bir program için sıkıştırılmış dosyanın boyutunun büyük olması istenilen bir şey değil elbette.

Sıkıştırılmış dosya boyutu:

Oluşan iki dosya arasında sadece 0.12MB'lık bir fark var. Başka bir değişle; bzip2 dosyayı 12.78'de birine sıkıştırırken pbzip2 12.80'de birine sıkıştırmış. Aradaki farkın oransal ifadesi (0.12/903) 0.00013, yani yüzbinde onüç. Oldukça kabul edilebilir bir fark. Sıkıştırılmış dosyaların açılma hızları arasında da ciddi farklar var:

Açma süresi:

pbzip2 ile sıkıştırılan dosyalar istenirse bzip2 ile de açılabiliyor. Bu testte 74.04MB'lık sıkıştırılmış dosya kullanılmıştır.

bzip2 ile 27sn'de açılan dosya pbzip2 ile 10sn'de açılıyor. Eğer dosya boyutundaki ufak artış problem olmayacaksa iyi bir tercih gibi görünüyor pbzip2.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Bilgisayar mühendisliği öğrencilerine tavsiyeler

Üniversite tercihlerinin pek azı gerçekten bilerek, isteyerek yapıldığından öğrencilerin bölümlerini tanımaları, kendilerine bir yön belirlemeleri bazen bir iki yılı bile bulabiliyor. Elbette bir günlük girdisiyle bu sorunu çözmek mümkün değil ama yolun başındaki genç arkadaşlar için bir kaç önerinin faydalı olacağını düşünüyorum. Aşağıda yazanların benim onbeş yıllık tecrübelerim olduğunu, bunları yapmanın iyi geleceği bünyeler olduğu gibi bunları yapmadan da başarılı/mutlu olanlar olabileceğini bilip öyle okumakta fayda var.
Üniversite hayatını sadece okuldan ibaret görmeyin. Mezun olduktan sonraki hayatınız da sadece işten ibaret olmayacak. En çok kitap okuduğunuz, müzik dinlediğiniz yıllar üniversite yıllarınız olsun. Üniversitelerde bir sürü öğrenci topluluğu var, ilginizi çeken birine katılın. Beğenmezseniz başkasına katılırsınız. Sosyal faaliyetleri, konserleri küçümsemeyin pişman olursunuz sonra.Lisans eğitimi dört yıl ve bu yeterince uzun bir süre. Üniversiteye gelene kadar bi…

SHA1'in kırılması ne anlama geliyor?

İnternette güvenlik, gizlilik, bütünlük gibi konular çoğunlukla bizim üzerinde pek düşünmediğimiz ve kullandığımız yazılımlar tarafından halledilen konular arasında yer alıyor. Örneğin internette bankacılık işlemi yaparken bağlandığımız sunucu gerçekten bağlanmak istediğimiz sunucu mu, gönderip aldığımız verileri araya giren birileri ele geçirip ondan bir anlam çıkartabiliyor mu diye düşünmüyoruz. Bu işlemleri tarayıcımız bizim yerimize yapıyor. O da verilerin şifrelenmesi ve sunucuların doğrulanması gibi işlemleri kriptografik protokolleri kullanarak gerçekleştiriyor. Benzer şekilde kullandığınız programlar güncellemeleri indirdikten sonra onların bozulmadan indiğini kontrol etmek için benzer kriptografik araçları arka planda çalıştırıyorlar.

Kriptografinin diğer kullanım alanlarının yanı sıra veri bütünlüğünün kontrol edilmesi de hepimiz için büyük önem taşıyor. Bu işlem için dosya içeriklerini kontrol etmek yerine onların tek yönlü fonksiyonlar kullanılarak özetleri çıkartılıyor ve…

Yerli yazılım, Milli yazılım

Ülkemizin olabildiğince çok konuda dışa bağımlı olmaması hepimizin isteği. Elbette her şeyi yurt içinde üretemeyiz ama eğer bir ürünün yurt dışından kullanılması ülkenin kaynaklarının dışa aktarılması anlamına geliyorsa veya o ürünü geliştirmek için dışa bağımlı oluyorsak onu kendimizin üretmesi anlamlı olacaktır. Ülke menfaatleri açısından bakıldığında bazen dışarıdan daha ucuza alınabilecek bir ürünü yurt içinde üretmek onun sağlayacağı katma değerler göz önüne alındığında daha faydalı olabilir. Güvenlik, gizlilik gibi konuların yanı sıra bir ülke vatandaşı için kullandığı ürünlerin çoğunun kendi ülkesinde üretildiğini bilmek bile önemlidir.

Uzun zamandır özgür yazılımı anlatmaya gittiğim yerlerde 'neden yabancıların yazılımlarını kullanıyoruz da kendimiz yazmıyoruz' sorusuyla karşılaştığımdan bu konuda kısaca yazayım istiyorum. Bu bahsettiğime çok benzer tepkileri Pardus hakkında da sıklıkla duyuyorduk, 'neden milli çekirdek yok, neden kendi ofis paketimizi yazmıyoruz&#…