Ana içeriğe atla

Kayıtlar

Temmuz, 2009 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Gezegen Hakkında

Linux Gezegeni, Türkiye'de Linux ve Özgür Yazılım konusunda çalışmalar yapan arkadaşlarımızın internet üzerindeki günlüklerini bir tek sayfadan okumamızı ve kendi dünyalarına ulaşmamızı sağlayan basit bir web sitesidir.

$ su gezegen_yoneticisi -
# sudoaptitudeinstall ilgi_alaka

Diskinizi temizleyin

Bir önceki harika ipucundan sonra yine sizleri dehşete düşürecek bir bilgi silsilesiyle karşınızdayız.

Bilgisayarınıza her gün dünyanın dosyasını indiriyorsunuz. Her ne kadar disk fiyatları ucuzlamış görünse de sonuçta bir yere kadar di mi sayın okuyucular? Bu dosyaları silsem de kurtulsam diyorsanız, işte bunun kolay yolunu bu makalede bulabileceksiniz.

Açın bir konsolu (xterm olmaz mı diyen uyanıklar, elbette olur ;)), geçin fazla dosyalarınızın olduğu bölüme, yazın "rm -rf *", bazen uzun sürebilir dert etmeyin. Biraz dolaşıp gelin. Siz sağ, ben selamet. Grafik ortamdan bunu nasıl yaparım diyenler bir sonraki haberimizi bekleyebilir veya buna benzer ipuçlarını yayınlayan planetlere bakabilirler.

Çiçek göndermek yerine kafanıza esen bir kuruma bağışta bulunabilirsiniz.

Bu bir tesadüf olabilir mi?

Daha iki gün önce bunu yazmışken...

64bit Pardus

Başka özelliklerinin yanı sıra, özgür yazılımcının yeşerdiği topraklardan biridir Çanakkale. Katıldığım çok toplantıda "özgür yazılımcılar sizin okula geliyor" sözlerini duymuşudur. Üniversitede çalışmanın en iyi yanının bu akıllı çocuklarla çalışmak olduğunu her fırsatta dile getirmişimdir.

Bu yıl; bu gayretli, çalışkan, linux kullanıcısı (neyse uzatmayayım ;)) öğrencilerimden ve yeni mezun bilgisayar mühendislerinden oluşan bir ekiple (yaklaşık 10 kişi) bir özgür yazılım projesine birlikte katkı verelim istiyoruz. Bu sayede hem ekip olarak daha çok şey öğreneceğiz hem de camiadan aldığımızın birazını olsun geri verme şansımız olacak.

Başlıktan da anlaşılabileceği gibi seçtiğimiz özgür yazılım projesi Pardus oldu. Pardus'un 64 bit portunu hazırlamaya karar verdik. Bu fikrimizi Pardus ekibine açtığımızda çok sıcak karşıladılar. Biz de bu işi yapmak istediğimiz ekibin küçük bir bölümüyle 12 Haziran'da Gebze'ye gittik. Tam da 2009 Beta öncesi bize vakit ayırdılar ve …