Ana içeriğe atla

Bursa Linux Etkinliğinin Ardından

Böyle etkinlikler hakkında nedense eskisi gibi yazmıyorum. Umarım bu, devamının gelmesi için bir başlangıç olur.

Geçen hafta cuma günü Bursa'da Uludağ Üniversitesinde bütün öğleden sonra süren bir Linux etkinliği oldu[1]. Mustafa Akgül hoca Ankara'dan, Enver Altın İstanbul'dan, biz de 3M ile birlikte Çanakkale'den konuşmacı olarak katıldık bu etkinliğe. Bursa pek dışarıdan bilinmese de bilişim ve özgür yazılım konusunda aktif bir şehir. Özgür Bilişim Derneği diye bir dernekleri bile var. Etkinliği düzenleyenler bizi pek sıcak karşıladılar. Birlikte eğlenceli bir yemeğin ardından seminer salonuna geçtik. Orta büyüklükteki bir salon tamamen doluydu. Bu kadar ilgi doğrusu şaşırttı bizi.

Akgül Hoca dinlemek isteyenin çok şey bulacağı şeyler anlattı. Ardından Enver 200'ün üzerinde slaytı çok kısa bir sürede, eğlenceli sayılabilecek bir şekilde sundu. Ben de "Pardus nedir, bu memlekete nasıl bir faydası var" gibi sorulara yanıt vermesini umduğum kısa bir sunum yaptım. Benden sonra 64bit tayfasından Metin ve Mete (Meltem bu seferlik sahneye çıkmamayı tercih etti, onu artık filmde oynatacağız) Pardus'un masaüstü uygulamalarından örnekler gösterdiler. İkisi de ilk seminerini veren konuşmacılar gibi değildiler.

Güzel bir akşam yemeğinin ardından berbat bir havada dört saat daha yoğun yağış altında araç kullandım ve gece yarısı yorgunluktan bitkin ama birlikte yolculuk yaptıklarından pek gururlu bir şekilde Çanakkale'ye vardık.

[1] http://gunluk.lkd.org.tr/2009/12/24/bursa-linux-etkinligi/

Bu blogdaki popüler yayınlar

SHA1'in kırılması ne anlama geliyor?

İnternette güvenlik, gizlilik, bütünlük gibi konular çoğunlukla bizim üzerinde pek düşünmediğimiz ve kullandığımız yazılımlar tarafından halledilen konular arasında yer alıyor. Örneğin internette bankacılık işlemi yaparken bağlandığımız sunucu gerçekten bağlanmak istediğimiz sunucu mu, gönderip aldığımız verileri araya giren birileri ele geçirip ondan bir anlam çıkartabiliyor mu diye düşünmüyoruz. Bu işlemleri tarayıcımız bizim yerimize yapıyor. O da verilerin şifrelenmesi ve sunucuların doğrulanması gibi işlemleri kriptografik protokolleri kullanarak gerçekleştiriyor. Benzer şekilde kullandığınız programlar güncellemeleri indirdikten sonra onların bozulmadan indiğini kontrol etmek için benzer kriptografik araçları arka planda çalıştırıyorlar.

Kriptografinin diğer kullanım alanlarının yanı sıra veri bütünlüğünün kontrol edilmesi de hepimiz için büyük önem taşıyor. Bu işlem için dosya içeriklerini kontrol etmek yerine onların tek yönlü fonksiyonlar kullanılarak özetleri çıkartılıyor ve…

Bilgisayar mühendisliği öğrencilerine tavsiyeler

Üniversite tercihlerinin pek azı gerçekten bilerek, isteyerek yapıldığından öğrencilerin bölümlerini tanımaları, kendilerine bir yön belirlemeleri bazen bir iki yılı bile bulabiliyor. Elbette bir günlük girdisiyle bu sorunu çözmek mümkün değil ama yolun başındaki genç arkadaşlar için bir kaç önerinin faydalı olacağını düşünüyorum. Aşağıda yazanların benim onbeş yıllık tecrübelerim olduğunu, bunları yapmanın iyi geleceği bünyeler olduğu gibi bunları yapmadan da başarılı/mutlu olanlar olabileceğini bilip öyle okumakta fayda var.
Üniversite hayatını sadece okuldan ibaret görmeyin. Mezun olduktan sonraki hayatınız da sadece işten ibaret olmayacak. En çok kitap okuduğunuz, müzik dinlediğiniz yıllar üniversite yıllarınız olsun. Üniversitelerde bir sürü öğrenci topluluğu var, ilginizi çeken birine katılın. Beğenmezseniz başkasına katılırsınız. Sosyal faaliyetleri, konserleri küçümsemeyin pişman olursunuz sonra.Lisans eğitimi dört yıl ve bu yeterince uzun bir süre. Üniversiteye gelene kadar bi…

Yerli yazılım, Milli yazılım

Ülkemizin olabildiğince çok konuda dışa bağımlı olmaması hepimizin isteği. Elbette her şeyi yurt içinde üretemeyiz ama eğer bir ürünün yurt dışından kullanılması ülkenin kaynaklarının dışa aktarılması anlamına geliyorsa veya o ürünü geliştirmek için dışa bağımlı oluyorsak onu kendimizin üretmesi anlamlı olacaktır. Ülke menfaatleri açısından bakıldığında bazen dışarıdan daha ucuza alınabilecek bir ürünü yurt içinde üretmek onun sağlayacağı katma değerler göz önüne alındığında daha faydalı olabilir. Güvenlik, gizlilik gibi konuların yanı sıra bir ülke vatandaşı için kullandığı ürünlerin çoğunun kendi ülkesinde üretildiğini bilmek bile önemlidir.

Uzun zamandır özgür yazılımı anlatmaya gittiğim yerlerde 'neden yabancıların yazılımlarını kullanıyoruz da kendimiz yazmıyoruz' sorusuyla karşılaştığımdan bu konuda kısaca yazayım istiyorum. Bu bahsettiğime çok benzer tepkileri Pardus hakkında da sıklıkla duyuyorduk, 'neden milli çekirdek yok, neden kendi ofis paketimizi yazmıyoruz&#…