Ana içeriğe atla

Yeni arkadaşım: Compaq Mini 700ET

Neredeyse dört yıldır kullandığım diz üstü bilgisayarımı (asus a3000 a3n) yenilemeyi planlıyor ama ne alacağıma karar vermiyordum. Aradığım özellikler; mümkün olabildiğince hafif, az ses çıkartan, düzgün klavyeli ve güzel görüntülü küçük ekranlı olmasıydı. Yaklaşık bir yıldır alayım şunu dediğim bir bilgisayar bulamamıştım. Geçen hafta Ankara'da Teknosa'da Compaq Mini 700ET'yi görünce karar verdim ve bugün elime ulaştı yeni oyuncağım.

HP'nin sayfasında işletim sistemi olarak "Gerçek Windows® XP Home" olduğu yazsa da (yine kullanmayacağım bir işletim sistemine para verdim, bu kadar saçmalık olmaz), sparc işlemcili makinalarda bile linux kullanan biri olarak ilk iş olarak pardus kurulumuna başladım. Makina da cdrom olmadığından usb'den bir cdrom bağlayıp sorunun üstesinden gelebieceğimi düşündüm ama her nedense olmadı. İki farklı cdrom ile de kuruluma başlayamayınca keşke usb'den kurabilsem diye düşündüm. Google ilk sayfada USB bellekten bilgisayara Pardus kurmak belgesini getirdi ve her şey garip bir şekilde yolunda gitti. Yaklaşık 50dk süren kurulumun ardından geriye taşınacak belgeler ve mailler gibi ufak tefek şeyler kaldı. Şimdilik tek sorun fanın sürekli çalışmaymış gibi görünüyor. Sanırım onu da google'a sorup çözebilirim. Olmadı bilen birilerine sorarız ;)

Artık benim de taşıyabileceğim bir bilgisayarım var :)

Bu blogdaki popüler yayınlar

Bilgisayar mühendisliği öğrencilerine tavsiyeler

Üniversite tercihlerinin pek azı gerçekten bilerek, isteyerek yapıldığından öğrencilerin bölümlerini tanımaları, kendilerine bir yön belirlemeleri bazen bir iki yılı bile bulabiliyor. Elbette bir günlük girdisiyle bu sorunu çözmek mümkün değil ama yolun başındaki genç arkadaşlar için bir kaç önerinin faydalı olacağını düşünüyorum. Aşağıda yazanların benim onbeş yıllık tecrübelerim olduğunu, bunları yapmanın iyi geleceği bünyeler olduğu gibi bunları yapmadan da başarılı/mutlu olanlar olabileceğini bilip öyle okumakta fayda var.
Üniversite hayatını sadece okuldan ibaret görmeyin. Mezun olduktan sonraki hayatınız da sadece işten ibaret olmayacak. En çok kitap okuduğunuz, müzik dinlediğiniz yıllar üniversite yıllarınız olsun. Üniversitelerde bir sürü öğrenci topluluğu var, ilginizi çeken birine katılın. Beğenmezseniz başkasına katılırsınız. Sosyal faaliyetleri, konserleri küçümsemeyin pişman olursunuz sonra.Lisans eğitimi dört yıl ve bu yeterince uzun bir süre. Üniversiteye gelene kadar bi…

SHA1'in kırılması ne anlama geliyor?

İnternette güvenlik, gizlilik, bütünlük gibi konular çoğunlukla bizim üzerinde pek düşünmediğimiz ve kullandığımız yazılımlar tarafından halledilen konular arasında yer alıyor. Örneğin internette bankacılık işlemi yaparken bağlandığımız sunucu gerçekten bağlanmak istediğimiz sunucu mu, gönderip aldığımız verileri araya giren birileri ele geçirip ondan bir anlam çıkartabiliyor mu diye düşünmüyoruz. Bu işlemleri tarayıcımız bizim yerimize yapıyor. O da verilerin şifrelenmesi ve sunucuların doğrulanması gibi işlemleri kriptografik protokolleri kullanarak gerçekleştiriyor. Benzer şekilde kullandığınız programlar güncellemeleri indirdikten sonra onların bozulmadan indiğini kontrol etmek için benzer kriptografik araçları arka planda çalıştırıyorlar.

Kriptografinin diğer kullanım alanlarının yanı sıra veri bütünlüğünün kontrol edilmesi de hepimiz için büyük önem taşıyor. Bu işlem için dosya içeriklerini kontrol etmek yerine onların tek yönlü fonksiyonlar kullanılarak özetleri çıkartılıyor ve…

Yerli yazılım, Milli yazılım

Ülkemizin olabildiğince çok konuda dışa bağımlı olmaması hepimizin isteği. Elbette her şeyi yurt içinde üretemeyiz ama eğer bir ürünün yurt dışından kullanılması ülkenin kaynaklarının dışa aktarılması anlamına geliyorsa veya o ürünü geliştirmek için dışa bağımlı oluyorsak onu kendimizin üretmesi anlamlı olacaktır. Ülke menfaatleri açısından bakıldığında bazen dışarıdan daha ucuza alınabilecek bir ürünü yurt içinde üretmek onun sağlayacağı katma değerler göz önüne alındığında daha faydalı olabilir. Güvenlik, gizlilik gibi konuların yanı sıra bir ülke vatandaşı için kullandığı ürünlerin çoğunun kendi ülkesinde üretildiğini bilmek bile önemlidir.

Uzun zamandır özgür yazılımı anlatmaya gittiğim yerlerde 'neden yabancıların yazılımlarını kullanıyoruz da kendimiz yazmıyoruz' sorusuyla karşılaştığımdan bu konuda kısaca yazayım istiyorum. Bu bahsettiğime çok benzer tepkileri Pardus hakkında da sıklıkla duyuyorduk, 'neden milli çekirdek yok, neden kendi ofis paketimizi yazmıyoruz&#…