Ana içeriğe atla

gezegen hakkında

gezegen hakkında uzun zamandır yazmak istiyor ama vakit bulamıyordum. Artık yazayım da düşüncesinden kurtulayım istiyorum. En son söyleyeceğimi ilk başta söyleyeyim; bu halinden memnun değilim. (Elbette ben memnun değilim diye kimse bir şey yapmak zorunda değil ama kimse bir şey yapmayacak diye benim yazmamam da gerekmez.)

Bir kaç nedeni var aslında bunun. Bunlardan ilki; gezegenin ilk sayfasında yazdığı gibi "Türkiye'de Linux ve Özgür Yazılım konusunda çalışmalar yapan arkadaşlarımızın internet üzerindeki günlüklerini bir tek sayfadan okumamızı ve kendi dünyalarına ulaşmamızı sağlayan basit bir web sitesi" olmaktan gittikçe uzaklaşan bir site olması. Bir kere "Türkiye'de Linux ve Özgür Yazılım konusunda çalışmalar yapan" ve blog yazan arkadaşların önemli bir kısmının günlükleri gezegende yer almıyor. Caimada adını duyduğunuz bir çok kişi bir kaç yıl önce gezegende varken şimdi yoklar. Çoğu kendi isteğiyle ayrılan bu arkadaşların çoğunun yazıları başka gezegenlerde yeralıyor. Onları artık rss okuyucularla takip edebiliyoruz. Halbuki onların da içinde oldukları bir planet (böyle yazınca daha fiyakalı bir şey gibi oluyor) daha güzeldi.

İkinci ama daha az önemli olmayan bir diğer husus ise gezegende yeralan diğer gezegenlerde pek örneği olmayan haberler ve duyurular. Seminer çalışma grubunda çalışırken Pınar'la birlikte bir blog açıp bunu gezegende de yayınlayalım diye birlikte düşünmüştük. Şimdi de seminer-cg'nin duyurularını işe yarayacak duyurular olarak görsem de yanlış bir kapıyı açmışız diye de düşünmeden edemiyorum. Bu yazıyı yazdığım sırada gezegendeki girdileri sayıyorum ve 25 girdiden sadece 11'inin kişisel günlük girdisi olduğunu görüyorum. Bunda ciddi bir problem var bence. Biz artık daha az blog yazıyoruz diye gezegeni hareketlendirmek herhalde kimsenin görevi değildir. Özgürlükicin.com, linuxipuclari.com, pardus-linux.org, python-tr.com gibi topluluk sayfalarının yazdıkları şeyler bence blog girdileri bile değil. Bunların yayınlandığı bir adres olsa belki ben de okurum (hepsini değil tabi) ama bu haliyle gezegende olmamaları gerektiğini düşünüyorum.

Daha önce gunluk.lkd.org.tr/gezegen adresine de yazmıştım ama erişilemez durumda olduğundan buraya da yazayım. Yukarıda bahsettiğim topluluk sayfalarının yerli diğer gezegenlerin hiç birinde yayınlanmadığını söylemem etkili olur sanırım. Örneğin özgürlükiçin.com sitesinin de bir gezegeni var http://www.ozgurlukicin.com/gezegen/ ama o gezegende (normalde olması gerektiği gibi) sadece kişisel günlükler var, bizim gezegende (bu komik oldu farkındayım) yeralan özgürlükiçin haberleri orada yeralmıyor. Bakalım pardus gezegenine, http://gezegen.pardus.org.tr/, ya da dışarıdan takip ettiklerimize: http://www.kernelplanet.org/, http://www.planetkde.org/, http://planet.gnome.org/ veya http://planet.debian.net/ hepsi neredeyse tamamen kişisel bloglardan oluşuyor.

Bunları yazarak topluluk sayfalarının hazırlanmasında gönüllü olan, onca emek harcayan arkadaşları da kırmak istemem doğrusu. Hiç bir karşılık beklemeden, altlarında imzalarının bile olmadığı yazılara, çevirilere çokça uğraşan insanların tek istemediği şey benim yazdığım gibi yazılardır biliyorum. Ama biraz serin kanlı bir şekilde okuyup yazılara bir şey söylemediğimi, sadece yerinin gezegen olmadığını yazdığımı görmelerini samimiyetle dilerim. Karşılıksız yapılan işlerde insanlar haklı olarak son derece kırılgan olurlar bilirim. Söylediğim özetle; eğer bir ihtiyaç varsa bir haber portalı oluşturulsun ama bunu gezegen altında yapmayalım.

Konuyu dağıtmamak için gezegen kurallarının anlamsızlığından, bunlara gezegen sorumsunun bile uymadığından ama başkalarını bu kurallara dayanarak ihraç ettiğinden filan dem vurmuyorum.

Son söz: gezegen ana sayfası http://gezegen.linux.org.tr/kisisel/ olmalı.

Bu blogdaki popüler yayınlar

SHA1'in kırılması ne anlama geliyor?

İnternette güvenlik, gizlilik, bütünlük gibi konular çoğunlukla bizim üzerinde pek düşünmediğimiz ve kullandığımız yazılımlar tarafından halledilen konular arasında yer alıyor. Örneğin internette bankacılık işlemi yaparken bağlandığımız sunucu gerçekten bağlanmak istediğimiz sunucu mu, gönderip aldığımız verileri araya giren birileri ele geçirip ondan bir anlam çıkartabiliyor mu diye düşünmüyoruz. Bu işlemleri tarayıcımız bizim yerimize yapıyor. O da verilerin şifrelenmesi ve sunucuların doğrulanması gibi işlemleri kriptografik protokolleri kullanarak gerçekleştiriyor. Benzer şekilde kullandığınız programlar güncellemeleri indirdikten sonra onların bozulmadan indiğini kontrol etmek için benzer kriptografik araçları arka planda çalıştırıyorlar.

Kriptografinin diğer kullanım alanlarının yanı sıra veri bütünlüğünün kontrol edilmesi de hepimiz için büyük önem taşıyor. Bu işlem için dosya içeriklerini kontrol etmek yerine onların tek yönlü fonksiyonlar kullanılarak özetleri çıkartılıyor ve…

Bilgisayar mühendisliği öğrencilerine tavsiyeler

Üniversite tercihlerinin pek azı gerçekten bilerek, isteyerek yapıldığından öğrencilerin bölümlerini tanımaları, kendilerine bir yön belirlemeleri bazen bir iki yılı bile bulabiliyor. Elbette bir günlük girdisiyle bu sorunu çözmek mümkün değil ama yolun başındaki genç arkadaşlar için bir kaç önerinin faydalı olacağını düşünüyorum. Aşağıda yazanların benim onbeş yıllık tecrübelerim olduğunu, bunları yapmanın iyi geleceği bünyeler olduğu gibi bunları yapmadan da başarılı/mutlu olanlar olabileceğini bilip öyle okumakta fayda var.
Üniversite hayatını sadece okuldan ibaret görmeyin. Mezun olduktan sonraki hayatınız da sadece işten ibaret olmayacak. En çok kitap okuduğunuz, müzik dinlediğiniz yıllar üniversite yıllarınız olsun. Üniversitelerde bir sürü öğrenci topluluğu var, ilginizi çeken birine katılın. Beğenmezseniz başkasına katılırsınız. Sosyal faaliyetleri, konserleri küçümsemeyin pişman olursunuz sonra.Lisans eğitimi dört yıl ve bu yeterince uzun bir süre. Üniversiteye gelene kadar bi…

Yerli yazılım, Milli yazılım

Ülkemizin olabildiğince çok konuda dışa bağımlı olmaması hepimizin isteği. Elbette her şeyi yurt içinde üretemeyiz ama eğer bir ürünün yurt dışından kullanılması ülkenin kaynaklarının dışa aktarılması anlamına geliyorsa veya o ürünü geliştirmek için dışa bağımlı oluyorsak onu kendimizin üretmesi anlamlı olacaktır. Ülke menfaatleri açısından bakıldığında bazen dışarıdan daha ucuza alınabilecek bir ürünü yurt içinde üretmek onun sağlayacağı katma değerler göz önüne alındığında daha faydalı olabilir. Güvenlik, gizlilik gibi konuların yanı sıra bir ülke vatandaşı için kullandığı ürünlerin çoğunun kendi ülkesinde üretildiğini bilmek bile önemlidir.

Uzun zamandır özgür yazılımı anlatmaya gittiğim yerlerde 'neden yabancıların yazılımlarını kullanıyoruz da kendimiz yazmıyoruz' sorusuyla karşılaştığımdan bu konuda kısaca yazayım istiyorum. Bu bahsettiğime çok benzer tepkileri Pardus hakkında da sıklıkla duyuyorduk, 'neden milli çekirdek yok, neden kendi ofis paketimizi yazmıyoruz&#…