Ana içeriğe atla

"garson masa iyi manzarayı değiştir"

Geçen hafta sonu 7 yıldır oturduğum evden taşındım. Çok uzağa değil, aynı binanın bir üst katına deniz tarafına. Salonumdaki manzara şöyle oldu artık.İnsan bir üst kata taşınmanın pek kolay olduğunu düşünüyor başlangıçta ama hiç de öyle olmadı. Arkadaşlar yardım etmeseler çok daha zor olurdu benim için. Hoş bazıları bloglarına ev taşıyoruz diye yazdılar ama sonra istanbul'da seminerim var diyerek kaytardılar. Taşınma temalı bir Adalet Ağaoğlu romanı tavsiye ediyorum kendilerine.

Bu taşınma sırasında oğlum da ben de biraz rahatsızlandık. Bu hafta evde birbirimize yarenlik ediyoruz. Hasta olmasak tatil gibi geçecek günler şimdi pek de öyle olmuyor. Hafta sonuna kadar iyileşmeyi ve hafta içi yapamadığım dersleri hafta sonu yapmayı planlıyorum. Böylece öğrencilerim de hafta sonu ne yapsak diye düşünmekten kurtulacaklar.

Rahatsız olmama rağmen dün bir fırsat yaratıp daha önce bahsettiğim kütüphanenin sunucusunun pardus'a geçirilmesi işi için okula gittim. Benim orada olduğum sürede işler yolunda sayılırdı. Benden sonra da bir kaç saat uğraşmış arkadaşlar. Bugün sabahtan itibaren kütüphanemize gelen öğrenciler redhat yerine pardus'la karşılaşıyorlar, işlerini onunla yapıyorlar. Yabancılık çekmiyorlardır diye tahmin ediyorum. Benim planım bugün de bir fırsat yaratıp okula kadar gidip kütüphaneden fotografları buraya koymak yönündeydi. Ama gördüm ki fotolar çekilmiş ve Erdinç'e gönderilmiş bile. Ben yine akıllarına gelmemişim. İşin böyle içinde olup da dışındaymış gibi davranılması insanı kırıyor ama alışıyorum galiba böyle tavırlara.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Bilgisayar mühendisliği öğrencilerine tavsiyeler

Üniversite tercihlerinin pek azı gerçekten bilerek, isteyerek yapıldığından öğrencilerin bölümlerini tanımaları, kendilerine bir yön belirlemeleri bazen bir iki yılı bile bulabiliyor. Elbette bir günlük girdisiyle bu sorunu çözmek mümkün değil ama yolun başındaki genç arkadaşlar için bir kaç önerinin faydalı olacağını düşünüyorum. Aşağıda yazanların benim onbeş yıllık tecrübelerim olduğunu, bunları yapmanın iyi geleceği bünyeler olduğu gibi bunları yapmadan da başarılı/mutlu olanlar olabileceğini bilip öyle okumakta fayda var.
Üniversite hayatını sadece okuldan ibaret görmeyin. Mezun olduktan sonraki hayatınız da sadece işten ibaret olmayacak. En çok kitap okuduğunuz, müzik dinlediğiniz yıllar üniversite yıllarınız olsun. Üniversitelerde bir sürü öğrenci topluluğu var, ilginizi çeken birine katılın. Beğenmezseniz başkasına katılırsınız. Sosyal faaliyetleri, konserleri küçümsemeyin pişman olursunuz sonra.Lisans eğitimi dört yıl ve bu yeterince uzun bir süre. Üniversiteye gelene kadar bi…

SHA1'in kırılması ne anlama geliyor?

İnternette güvenlik, gizlilik, bütünlük gibi konular çoğunlukla bizim üzerinde pek düşünmediğimiz ve kullandığımız yazılımlar tarafından halledilen konular arasında yer alıyor. Örneğin internette bankacılık işlemi yaparken bağlandığımız sunucu gerçekten bağlanmak istediğimiz sunucu mu, gönderip aldığımız verileri araya giren birileri ele geçirip ondan bir anlam çıkartabiliyor mu diye düşünmüyoruz. Bu işlemleri tarayıcımız bizim yerimize yapıyor. O da verilerin şifrelenmesi ve sunucuların doğrulanması gibi işlemleri kriptografik protokolleri kullanarak gerçekleştiriyor. Benzer şekilde kullandığınız programlar güncellemeleri indirdikten sonra onların bozulmadan indiğini kontrol etmek için benzer kriptografik araçları arka planda çalıştırıyorlar.

Kriptografinin diğer kullanım alanlarının yanı sıra veri bütünlüğünün kontrol edilmesi de hepimiz için büyük önem taşıyor. Bu işlem için dosya içeriklerini kontrol etmek yerine onların tek yönlü fonksiyonlar kullanılarak özetleri çıkartılıyor ve…

Yerli yazılım, Milli yazılım

Ülkemizin olabildiğince çok konuda dışa bağımlı olmaması hepimizin isteği. Elbette her şeyi yurt içinde üretemeyiz ama eğer bir ürünün yurt dışından kullanılması ülkenin kaynaklarının dışa aktarılması anlamına geliyorsa veya o ürünü geliştirmek için dışa bağımlı oluyorsak onu kendimizin üretmesi anlamlı olacaktır. Ülke menfaatleri açısından bakıldığında bazen dışarıdan daha ucuza alınabilecek bir ürünü yurt içinde üretmek onun sağlayacağı katma değerler göz önüne alındığında daha faydalı olabilir. Güvenlik, gizlilik gibi konuların yanı sıra bir ülke vatandaşı için kullandığı ürünlerin çoğunun kendi ülkesinde üretildiğini bilmek bile önemlidir.

Uzun zamandır özgür yazılımı anlatmaya gittiğim yerlerde 'neden yabancıların yazılımlarını kullanıyoruz da kendimiz yazmıyoruz' sorusuyla karşılaştığımdan bu konuda kısaca yazayım istiyorum. Bu bahsettiğime çok benzer tepkileri Pardus hakkında da sıklıkla duyuyorduk, 'neden milli çekirdek yok, neden kendi ofis paketimizi yazmıyoruz&#…