Ana içeriğe atla

debian kullanarak PiSi paketi oluşturmak

Yıllar önce rpm paketi hazırlamakla ilgilenmiş biri olarak PiSi'ye de göz attığımda pek bir zorluğu yok gibi görünmüştü bana. Bilgisayar Mühendisliği öğrencilerimden Cem bu konuda pek istekli (bir değil, beş değil bu çalışkan gençlerin sayısı ;)) olduğundan pazartesi günü birlikte PiSi üzerinde çalışırız diye söz vermiştim. İlk defa onunla birlikte bakmam uygun olmayacağından önce kendim bir paket yapayım dedim.

Hangi programa baktıysam daha önce paketlenmiş olduğundan kısıtlı bir çevre tarafından kullanılacak programlara bakayım dedim ve Xephem'de karar kıldım. The Serious Interactive Astronomical Software Ephemeris belki birilerinin işine yarar diyerek onu paketlemeye karar verdim. İyi bir Maximum RPM okuyucusu olarak PiSi'de de pek zorluk çekmedim. Murat'ın yazdığı PiSi Hello World ve ActionsAPI belgelerinde hemen hemen herşey gayet iyi açıklanmış. Tabi ben Murat'ı, Erdinç'i ve Çağlar'ı tanıyor olmanın avantajını da kullanarak sorular sordum ama sonradan sorduklarımın belgelerde olduğunu da gördüm. Onlar da RTFM demediler cevapladılar sağolsunlar. Cem'e anlatmak için bir şeyler biriktirdim yani.

Uzun lafın kısası ilk PiSi paketimi yaptım. Kendisi burada: xephem-3.7.2-1.pisi Önümüzdeki günlerde fizik bölümünün kullandığı diğer programları da paketleyerek bölümü pardus'a teşvik etmeye kararlıyım. Doktora Tez İzleme Komitesini de atlattığımdan bunun için vaktim olacak gibi görünüyor.

Debian bunun neresinde diye soran olursa: Evdeki tek bilgisayarımda debian yüklü olduğundan okuldaki pardus makinama ssh ile bağlanıp yaptım paketi. Debian'ın rolü bu kadarla sınırlı ;)

Erdinç boş durma belge oku diyor. Sabah olsun okuyalım bakalım.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Bilgisayar mühendisliği öğrencilerine tavsiyeler

Üniversite tercihlerinin pek azı gerçekten bilerek, isteyerek yapıldığından öğrencilerin bölümlerini tanımaları, kendilerine bir yön belirlemeleri bazen bir iki yılı bile bulabiliyor. Elbette bir günlük girdisiyle bu sorunu çözmek mümkün değil ama yolun başındaki genç arkadaşlar için bir kaç önerinin faydalı olacağını düşünüyorum. Aşağıda yazanların benim onbeş yıllık tecrübelerim olduğunu, bunları yapmanın iyi geleceği bünyeler olduğu gibi bunları yapmadan da başarılı/mutlu olanlar olabileceğini bilip öyle okumakta fayda var.
Üniversite hayatını sadece okuldan ibaret görmeyin. Mezun olduktan sonraki hayatınız da sadece işten ibaret olmayacak. En çok kitap okuduğunuz, müzik dinlediğiniz yıllar üniversite yıllarınız olsun. Üniversitelerde bir sürü öğrenci topluluğu var, ilginizi çeken birine katılın. Beğenmezseniz başkasına katılırsınız. Sosyal faaliyetleri, konserleri küçümsemeyin pişman olursunuz sonra.Lisans eğitimi dört yıl ve bu yeterince uzun bir süre. Üniversiteye gelene kadar bi…

SHA1'in kırılması ne anlama geliyor?

İnternette güvenlik, gizlilik, bütünlük gibi konular çoğunlukla bizim üzerinde pek düşünmediğimiz ve kullandığımız yazılımlar tarafından halledilen konular arasında yer alıyor. Örneğin internette bankacılık işlemi yaparken bağlandığımız sunucu gerçekten bağlanmak istediğimiz sunucu mu, gönderip aldığımız verileri araya giren birileri ele geçirip ondan bir anlam çıkartabiliyor mu diye düşünmüyoruz. Bu işlemleri tarayıcımız bizim yerimize yapıyor. O da verilerin şifrelenmesi ve sunucuların doğrulanması gibi işlemleri kriptografik protokolleri kullanarak gerçekleştiriyor. Benzer şekilde kullandığınız programlar güncellemeleri indirdikten sonra onların bozulmadan indiğini kontrol etmek için benzer kriptografik araçları arka planda çalıştırıyorlar.

Kriptografinin diğer kullanım alanlarının yanı sıra veri bütünlüğünün kontrol edilmesi de hepimiz için büyük önem taşıyor. Bu işlem için dosya içeriklerini kontrol etmek yerine onların tek yönlü fonksiyonlar kullanılarak özetleri çıkartılıyor ve…

Yerli yazılım, Milli yazılım

Ülkemizin olabildiğince çok konuda dışa bağımlı olmaması hepimizin isteği. Elbette her şeyi yurt içinde üretemeyiz ama eğer bir ürünün yurt dışından kullanılması ülkenin kaynaklarının dışa aktarılması anlamına geliyorsa veya o ürünü geliştirmek için dışa bağımlı oluyorsak onu kendimizin üretmesi anlamlı olacaktır. Ülke menfaatleri açısından bakıldığında bazen dışarıdan daha ucuza alınabilecek bir ürünü yurt içinde üretmek onun sağlayacağı katma değerler göz önüne alındığında daha faydalı olabilir. Güvenlik, gizlilik gibi konuların yanı sıra bir ülke vatandaşı için kullandığı ürünlerin çoğunun kendi ülkesinde üretildiğini bilmek bile önemlidir.

Uzun zamandır özgür yazılımı anlatmaya gittiğim yerlerde 'neden yabancıların yazılımlarını kullanıyoruz da kendimiz yazmıyoruz' sorusuyla karşılaştığımdan bu konuda kısaca yazayım istiyorum. Bu bahsettiğime çok benzer tepkileri Pardus hakkında da sıklıkla duyuyorduk, 'neden milli çekirdek yok, neden kendi ofis paketimizi yazmıyoruz&#…