Ana içeriğe atla

Kayıtlar

Kasım, 2006 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

ölümüne Debian GNU/Linux, yanlız insan ve Ertuğrul Koyu ya da İzmir Kordon üzerine

Daha önce yazmış mıydım hatırlayamadım ama geçenlerde iki adet Sun V240 almıştık. Makinaların üzerinde kurulu bulunan Solaris 10'a pek yabancılık çekmemiş olsam da alışkın olduğum programların sistemle birlikte gelmemiş olması hoşuma gitmemişti (top bile yok, düşünün gerisini). İstediğim bütün programların kurulabilir olduğunu bilmeme rağmen teker teker onlarla uğraşmak yerine Linux kurayım dedim. İşlemciler UltraSPARC olunca pek fazla alternatifi olmuyor insanın. Baktım Debian'ın sparc netinstall'u var, ilk tercihim o oldu.V240'ı cd'den başlatmak bile ilave bir bilgi istiyormuş. Tahmin ettiğim gibi bir bios'u olmadığından küçük bir arama sonucu nasıl yapılacağını öğrendim. Bir zorluğu yok ama ilk denememde olmadı ;) Makinayı boot cdrom komutu ile cd'den başlattım ama kurulum cd'si başlangıçta takıldı. Sisteme yabancıyım ya hatayı kendimde arıyorum; kurulumu bile başlatamadım diyorum. İki gün (gerçekten) uğraştıktan sonra, tabi bu arada okumadığım Spar…

İşiniz ve İtibarınız Tehlikede mi?

Daha geçenlerde tokat gibi bir ceza almış olan BSA uslanmamış anlaşılan. Televizyonlarda reklamlara tekrar başlamışlar. İlk gördüğümde şaşırdım ama sonra adamlarda para var, para cezası korkutmuyor galiba onları diye düşündüm. Kendilerine kesilen ceza ne kadar bilmiyorum ama kim bilir kaç katını onlar ceza olarak kesmişlerdir.Yasal olsalardı bile beni korkutamazlardı, çünkü işim de itibarım da tehlikede değil; Linux kullanıyorum.

bu iki oluyor

TRT-2'de Bilişim Rüzgarı isimli televizyon programında Koray Löker ve Onur Küçük konuşuyorlar. Koray'ı daha önce de görmüştüm televizyonda. Pek sevimli bir tesadüf oldu benim için.

Programın ardından edit: Her iki konuşmacı da konuyu hakim olduğu kadar ekranda konuşmaya alışkın göründüler. Ayrıca Onur Küçük yanar döner masaüstünü gösteremeden program bitti diye sinir olmuştur sanırım.

seminer vidyoları

Geçen hafta düzenlediğimiz etkinliklerde kaydedilen vidyolar şimdilik bu adreste. Yapılması gereken birleştirme, parçalama işlemlerinin henüz yapılmadığını ve küçük byte'lar gibi bombaların kesilmediğini hatırlatayım. Şu anki haliyle 19 dosya yaklaşık 1GB tutuyor :( Hafta sonuna doğru editlenmiş hallerini seminer videoları bölümünde bulabileceksiniz.

Krem şokola, yaşar ve küçük byte'lar üzerine

Seminerlerin ikinci günü de bitti. Bu gece gezmelere çıkamadık ama yarın Çanakkale'nin tarihi ve turistik yerlerini gezeceğiz. Son anda öğrendim ki, seminerlerin hepsi videoya kaydedilmiş ama hiç fotograf çekilmemiş :(

Hadi bunu da yazayım bari: ... evlenmek istiyormuş. Evet, evet O.

etkinlik

13-14 Kasımda (haftaya) A.Erdinç Köroğlu, S.Çağlar Onur ve Faruk Eskicioğlu Çanakkalede misafirimiz olacaklar. İki gün boyunca seminerler ve sohbetler olacak. Çağlar ve Erdinç bir gün erken gelecekler, hava müasit olursa bayağı gezeriz diye tahmin ediyorum. Gün gün fotoları koyarım gelemeyenler için. Bu seminerlerin videolarını da kaydedip web'e koymayı planlıyorum. Bakalım evdeki hesaplar çarşıya uyacak mı. Faruk işlerinin yoğunluğundan sadece bir günlüğüne gelebiliyor. Askere gitmeden önce görüşmek için iyi bir fırsat olacak bu.

Pınar ve Oğuz da tecrübeli birer konuşmacı olarak bilgileri, tecrübelerini bu kez kendi arkadaşları paylaşacaklar. İkisi de bu yıl mezun oluyor. Biraz hüzünlendirici birşey aslında bu. Yani; gelişimlerini neredeyse en baştan beri gördüğünüz insanlar çok değil bir kaç yıl içinde ayrılıp gidiyorlar. Üniversitede çalışmanın hem en güzel hem de üzücü tarafı bu. Kendinize çalışma arkadaşları yetiştiriyorsunuz ama pek azı sizinle çalışmaya devam ediyor. Hoş ban…