Ana içeriğe atla

4-2=?

Donanım problemlerinden bıktım artık. Yakın zaman önce de disk problemleri yaşamış olduğumdan yeni alacağımız sunucuda buna önlem almıştım: 4 disk raid 01. Dün akşam üzeri (1,2) ve (3,4) şeklindeki disklerden ikisi öldü. Sunucuyu daha üç ay önce aldığımızdan iki diskinin ve raid kartının arızalanması insanı yıkıyor gerçekten.

Gece yarısına doğru sorunun raid kartından kaynaklandığını bulduk. Elimizde aynı sunucunun başka bir birimimiz için aldırdığımız benzer bir örneği daha olduğundan geride kalan 1 ve 4 numaralı disklerle raid 0'ımızı çalıştırdık. Sağolsun Linux donanım değişikliklerini fazla önemsemeden çalışmaya başladı (gece ~02:30). Linux açıldı ama daha önce problemsiz çalışan servislerden pop3 ve smtp'yi sabah 8'e kadar vermesine rağmen sabah olunca bir problem de orada çıktı (imap çalışıyordu). Bir mail sunucunun bu iki servisi vermemesi kadar acayip bir durum olamayacağından yaklaşık 4 saat ne bulduysam okudum, bayağı bir şey denedim ama olmadı. Bir çok mantıklı çözüm önerisi ile karşılaştım ama hiç biri derdime deva olmadı. Listelere sorup cevap bekleyecek kadar da zamanım yoktu. Daha önce pek az tanışıklığım olan Huzeyfe Önal'ı online görünce bir de ona danışayım dedim. Sağolsun ilgilendi ve bana çok garip gelse de (bir boş dosya yarattık) bir çözüm buldu. 12:30 gibi hayat normale dönünce öğle yemeğine gittik, çatlayıncaya kadar dondurma yedik.

26000ytl verip aldığımız sunucu için henüz destek alamamışken sadece bir kez görüştüğüm harika bir insan sayesinde problemimim çözülmesi özgür yazılım dünyasının her yerde bahsettiğim güzelliklerinin başında geliyor.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Bilgisayar mühendisliği öğrencilerine tavsiyeler

Üniversite tercihlerinin pek azı gerçekten bilerek, isteyerek yapıldığından öğrencilerin bölümlerini tanımaları, kendilerine bir yön belirlemeleri bazen bir iki yılı bile bulabiliyor. Elbette bir günlük girdisiyle bu sorunu çözmek mümkün değil ama yolun başındaki genç arkadaşlar için bir kaç önerinin faydalı olacağını düşünüyorum. Aşağıda yazanların benim onbeş yıllık tecrübelerim olduğunu, bunları yapmanın iyi geleceği bünyeler olduğu gibi bunları yapmadan da başarılı/mutlu olanlar olabileceğini bilip öyle okumakta fayda var.
Üniversite hayatını sadece okuldan ibaret görmeyin. Mezun olduktan sonraki hayatınız da sadece işten ibaret olmayacak. En çok kitap okuduğunuz, müzik dinlediğiniz yıllar üniversite yıllarınız olsun. Üniversitelerde bir sürü öğrenci topluluğu var, ilginizi çeken birine katılın. Beğenmezseniz başkasına katılırsınız. Sosyal faaliyetleri, konserleri küçümsemeyin pişman olursunuz sonra.Lisans eğitimi dört yıl ve bu yeterince uzun bir süre. Üniversiteye gelene kadar bi…

SHA1'in kırılması ne anlama geliyor?

İnternette güvenlik, gizlilik, bütünlük gibi konular çoğunlukla bizim üzerinde pek düşünmediğimiz ve kullandığımız yazılımlar tarafından halledilen konular arasında yer alıyor. Örneğin internette bankacılık işlemi yaparken bağlandığımız sunucu gerçekten bağlanmak istediğimiz sunucu mu, gönderip aldığımız verileri araya giren birileri ele geçirip ondan bir anlam çıkartabiliyor mu diye düşünmüyoruz. Bu işlemleri tarayıcımız bizim yerimize yapıyor. O da verilerin şifrelenmesi ve sunucuların doğrulanması gibi işlemleri kriptografik protokolleri kullanarak gerçekleştiriyor. Benzer şekilde kullandığınız programlar güncellemeleri indirdikten sonra onların bozulmadan indiğini kontrol etmek için benzer kriptografik araçları arka planda çalıştırıyorlar.

Kriptografinin diğer kullanım alanlarının yanı sıra veri bütünlüğünün kontrol edilmesi de hepimiz için büyük önem taşıyor. Bu işlem için dosya içeriklerini kontrol etmek yerine onların tek yönlü fonksiyonlar kullanılarak özetleri çıkartılıyor ve…

Yerli yazılım, Milli yazılım

Ülkemizin olabildiğince çok konuda dışa bağımlı olmaması hepimizin isteği. Elbette her şeyi yurt içinde üretemeyiz ama eğer bir ürünün yurt dışından kullanılması ülkenin kaynaklarının dışa aktarılması anlamına geliyorsa veya o ürünü geliştirmek için dışa bağımlı oluyorsak onu kendimizin üretmesi anlamlı olacaktır. Ülke menfaatleri açısından bakıldığında bazen dışarıdan daha ucuza alınabilecek bir ürünü yurt içinde üretmek onun sağlayacağı katma değerler göz önüne alındığında daha faydalı olabilir. Güvenlik, gizlilik gibi konuların yanı sıra bir ülke vatandaşı için kullandığı ürünlerin çoğunun kendi ülkesinde üretildiğini bilmek bile önemlidir.

Uzun zamandır özgür yazılımı anlatmaya gittiğim yerlerde 'neden yabancıların yazılımlarını kullanıyoruz da kendimiz yazmıyoruz' sorusuyla karşılaştığımdan bu konuda kısaca yazayım istiyorum. Bu bahsettiğime çok benzer tepkileri Pardus hakkında da sıklıkla duyuyorduk, 'neden milli çekirdek yok, neden kendi ofis paketimizi yazmıyoruz&#…