Ana içeriğe atla

Kayıtlar

Kasım, 2005 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

pardus test macerası - 2

Pardus 1.0 alfa-2 testlerini büyük oranda bitirdik. Giderek daha iyi olduğunu söyleyebilirim.
Test için 24 saat tanınması ve sürenin sonunda saatin çalıp arabaları balkabağına çevirecek olması işe ayrı bir heyecan katıyor. Test bilgisayarlarımızın bir kısmı SATA, SCSI diskli olduğundan onlara bu sefer de kurulum yapamadık. Sayı az olunca adrenalin de az oluyor haliyle. Umarım uğraşlarımız işe yarıyordur.

edit: Utanmadan adrenalin az oluyor yazdım ama yine ancak son yarım saat içinde tamamlayabildik 10 bilgisayarın testini.

just for fun

Oğuz'dan alıp okuduğum Yalnızca Eğlenmek İçin'i çok beğenmiş ama yazmamıştım. Kitap güzel ama türkçesi kötü. Hatta insan inanamıyor ama çevirenin adı kitabın üzerinde yazmıyor. Kitap dandik bir yayınevinden çıksa insan belki anlayabilir durumu ama yayıncı Bilgi Yayınevi. Çevirmenin bilgisayarla hiç alakası yok ama Linux ilgili birşeyler okumak güzel. Çevirinin kötülüğüyle ilgili daha ayrıntılı şeyler okumuştum ama nerede okuduğumu hatırlayamadım. Neyse ben de Just For Fun'ı şipariş edeyim bari. Hazır elim değmişken The Cathedral & the Bazaar'ı da ekleyeyim listeye.

öğretmenler günü

Bir yıl kadar Kırşehir/Akçakent/Ömeruşağı köyünde matematik öğretmenliği yaptığımdan biliyorum; bu memlekette birilerinin övgü alması, takdir edilmesi gerekiyorsa onlar köy öğretmenleri. Şehirlerarası otobüslerle yolculuk yaparken uzaktan gördüğünüz, bir avuç evden oluşan, "oraya nasıl gidiliyor acaba" diye düşündüğünüz yerlerde yaşayan en az bir öğretmen var. 4 yıl eğitim fakültesinde, bir şehir merkezinde okuduktan sonra gitmeyenlerin hayal bile edemeyecekleri koşullarda yaşamak üzere köylere öğretmen olarak gidiyorlar. İşin doğrusu sadece birkaç yıl kalıyorlar ama insan ilk gün kaçmak istiyor oradan. Gerçekten.

Bunları yazarken arkadaşlara o günleri anlatıyordum; buz gibi soğukta terlikle okula gelmiş, üstünde başında birşeyi olmayan, az önce size öğretmenler günü hediyesi olarak bir paket selpak mendil vermiş bir öğrenciniz titreyen sesiyle aşağıdaki şiiri okurken ağlamamak gerçekten zordur.

Çok mu dramatik oldu? Hayat daha dramatik, inanın bana.


Dünyanın bütün çiçeklerini…

kaç para?

Uludağ Dünyasında Faik Uygur'un günlüğünde görünce ben de bir bakayım dedim. Pek de birşey etmiyormuş.

Aranıyor

LKD seminerlerine konuşmacı olarak katılmış olan Buğra Çakır, Deniz Candaş, H.Çağlar Bilir, Ömer Emre Toker, Volkan Cengiz ve Zafer Şen'den istirham ediyorum bana eposta ile veya bu mesaja yorum yazarak ulaşsınlar. Kendilerini tanıyan, erişim bilgilerini bilen arkadaşlar yardımcı olurlarsa müteşekkir olurum.

pardus test macerası - 1

Bugün sabahtan başlayarak 10 farklı donanımlı bilgisayarda pardus-1.0-alpha kurulumunu test ettik. Her zamanki gibi arkadaşlar çok çalıştılar sağolsunlar:

R.P.T.

Dün gece ilgili epostayı alanlar bunu sevebilirler diye tahmin ediyorum:

yeni çeviriler - 3

Son üç haftada tamamladığımız çeviriler:

Kemal Ökmen, Kesin Tarih ve Zaman Yönetimi belgesini çevirdi.
İsmail Aykut, Linux'da Astronomi NASIL belgesini çevirdi.
Oğuz Yarımtepe, Linux Disk Bölümleme NASIL belgesini çevirdi.
Bendeniz de Kerberos Altyapısı NASIL, TimeSys Linux Kurulumu NASIL, Fedora Core 3 Üzerine Oracle 9i Kurulumu NASIL ve RTLinux Kurulumu NASIL belgelerini çevirdim ve Disk Şifreleme NASIL belgesinin çevirisini güncelledim.

Gayrı resmi Pardus Testçileri Aranıyor

Daha önce Pardus Testçileri Aranıyor yazısını okumuş olmalısınız. Eğer Çanakkalede iseniz ve pardus'u test etmek istiyorsanız Çanakkale Onsekiz Mart ÜniversitesiBilgi İşlem Daire Başkanlığına uğrayıp ücretsiz cd'nizi alabilirsiniz.

Önemli Not: pardus ile gönül bağı haricinde bir bağlantımız bulunmamaktadır. Geri dönüşleri Uluzilla'ya yapmalısınız.

Önemsiz Not: iso dosyasını ftp.comu.edu.tr'den de indirebilirsiniz.

Odin'in oğlu Thor

Bu akşam oğlumla jetix seyrederken (evet arada sırada yapıyorum böyle şeyler) fantastik dörtlünün bir bölümünde çocukluğumun çizgi roman kahramanı Thor'u gördüm. İlkokuldan bu yana görmediğim bir arkadaşımı görmüş gibi mutlu oldum. Çocukluğumdaki kadar hoşuma gitmedi ama güzeldi.

kim haklı?

Bu aralar içinde bulunduğum duruma pek uygun bir şiir:

Bir Çin Şiir
(7. yüzyıl)

Davacı zengin, davalı yoksulsa
Zenginden yana işler yasa

Davacı yoksul, davalı zenginse
Davalıda kalır yine nizalı arsa

Davacı da davalı da zenginse davada
Özür diler çekilir aradan kadı

Davacı da davalı da yoksulsa, bak,
Sade o zaman işte yerini bulur hak

Can Yücel 1983 de haftalık Somut gazetesinde yayımladıgı şiiirlerin toplamını 1984 yılında Gök Yokuş adıyla kitaplaştırıyor. Bu şiir de o kitaptan. Başlangıcındaki 7. yüzyıl ifadesi şiirin çeviri olduğu izlenimini oluşturuyor ama 1994'de Ankara'da bir şiir gecesinde Can Yücel bu şiiri yazdığı dönemde baskıyla karşılaşmamak için kendi yazdığı şiiri çeviri gibi sunduğunu anlatmıştı.

Bu dünyadan göçeli 6 yıl olmuş...

okyanus lokumu

Deniz mahsüllerini pek severim, bunu da beğendim. Yengeç bacağı ya da ecnebicesi crab claw:

hız artışı

Hala pek hızlı değil ama bir artış olmuş anlaşılan:edit: Okuldan nasıl bir sonuç çıkacak diye merak ettim:edit: evet, daha hızlısını görünce değiştiriyorum...

IPv6: Addressing The Needs Of the Future

IPv6 ile ilgili kaynak isteyen bir arkadaşıma önerdiğim süper bir kitap:Liste Fiyatı: $595.00 Baskı: e-book (Acrobat Reader) Sayfa: 3 (üç)

Şaka değil amazon satıyor.