Ana içeriğe atla

işletim sisteminden önce kafaların yenilenmesi gerekiyor galiba

Bugün tam okuldan çıkarken telefon çaldı. Genelde ben çıkmak üzereyken çalan telefonlar hayra alamet olmaz. Neyse, telefona Sedat baktı ve seni arıyorlar dedi. Kırk yıl düşünsem Mustafa hocanın beni arayacağı aklıma gelmezdi. Ne kadar memnun oldum anlatamam. Mustafa hoca büyük bir incelik gösterip beni dönüşüm projesi için aramış. Ben biraz buradan bahsettim O PostgreSQL ve GTK ile yaptıklarını anlattı. Anladığım kadarıyla Malatyada da benzer bir dönüşüm projesi var ama benim kadar tantana yapmıyorlar :-) Oradaki tecrübelere de ihtiyacımız olacak elbette. Tekrar sağolun hocam.

Telefonda Mustafa hocaya anlattım buraya da yazayım. Bu hafta görüştüğüm bir yazılım firmasına "programlarınızı linux ile çalışabilecek şekilde yazsanız maliyet yönünden önemli bir avantajınız olur, ticari olarak da kazançlı çıkarsınız bundan" dediğimde aldığım yanıt şöyle oldu: "Genellikle programların toplam sahip olma maliyeti ile ilgilenilmiyor. Örneğin 20,000 nüfuslu bir ilçe bile alacağı programın PostgreSQL veya MySQL ile değil de Oracle ile çalışmasını istiyor. Yani adamlar veritabanı için ödeyecekleri ücretten kurtulduklarına bile sevinmediklerinden onlara 100 bilgisayara linux kuracağız işletim sistemi için şu kadar para vermeyeceksiniz demek pek anlamlı olmuyor. Neyse parası verelim (kimin parasını veriyorlarsa) ama en kalitelisini (!) alalım diye düşünenlere linux ile çalışan uygulama satmak mümkün değil."

Olaya bu taraftan bakınca insan ümitsizliğe kapılıyor ama memlekette değiştirilecek çok şey var, biz uğraşmasak kim uğraşacak diyerek çalışmak lazım herhalde.

Bu blogdaki popüler yayınlar

SHA1'in kırılması ne anlama geliyor?

İnternette güvenlik, gizlilik, bütünlük gibi konular çoğunlukla bizim üzerinde pek düşünmediğimiz ve kullandığımız yazılımlar tarafından halledilen konular arasında yer alıyor. Örneğin internette bankacılık işlemi yaparken bağlandığımız sunucu gerçekten bağlanmak istediğimiz sunucu mu, gönderip aldığımız verileri araya giren birileri ele geçirip ondan bir anlam çıkartabiliyor mu diye düşünmüyoruz. Bu işlemleri tarayıcımız bizim yerimize yapıyor. O da verilerin şifrelenmesi ve sunucuların doğrulanması gibi işlemleri kriptografik protokolleri kullanarak gerçekleştiriyor. Benzer şekilde kullandığınız programlar güncellemeleri indirdikten sonra onların bozulmadan indiğini kontrol etmek için benzer kriptografik araçları arka planda çalıştırıyorlar.

Kriptografinin diğer kullanım alanlarının yanı sıra veri bütünlüğünün kontrol edilmesi de hepimiz için büyük önem taşıyor. Bu işlem için dosya içeriklerini kontrol etmek yerine onların tek yönlü fonksiyonlar kullanılarak özetleri çıkartılıyor ve…

Bilgisayar mühendisliği öğrencilerine tavsiyeler

Üniversite tercihlerinin pek azı gerçekten bilerek, isteyerek yapıldığından öğrencilerin bölümlerini tanımaları, kendilerine bir yön belirlemeleri bazen bir iki yılı bile bulabiliyor. Elbette bir günlük girdisiyle bu sorunu çözmek mümkün değil ama yolun başındaki genç arkadaşlar için bir kaç önerinin faydalı olacağını düşünüyorum. Aşağıda yazanların benim onbeş yıllık tecrübelerim olduğunu, bunları yapmanın iyi geleceği bünyeler olduğu gibi bunları yapmadan da başarılı/mutlu olanlar olabileceğini bilip öyle okumakta fayda var.
Üniversite hayatını sadece okuldan ibaret görmeyin. Mezun olduktan sonraki hayatınız da sadece işten ibaret olmayacak. En çok kitap okuduğunuz, müzik dinlediğiniz yıllar üniversite yıllarınız olsun. Üniversitelerde bir sürü öğrenci topluluğu var, ilginizi çeken birine katılın. Beğenmezseniz başkasına katılırsınız. Sosyal faaliyetleri, konserleri küçümsemeyin pişman olursunuz sonra.Lisans eğitimi dört yıl ve bu yeterince uzun bir süre. Üniversiteye gelene kadar bi…

Yerli yazılım, Milli yazılım

Ülkemizin olabildiğince çok konuda dışa bağımlı olmaması hepimizin isteği. Elbette her şeyi yurt içinde üretemeyiz ama eğer bir ürünün yurt dışından kullanılması ülkenin kaynaklarının dışa aktarılması anlamına geliyorsa veya o ürünü geliştirmek için dışa bağımlı oluyorsak onu kendimizin üretmesi anlamlı olacaktır. Ülke menfaatleri açısından bakıldığında bazen dışarıdan daha ucuza alınabilecek bir ürünü yurt içinde üretmek onun sağlayacağı katma değerler göz önüne alındığında daha faydalı olabilir. Güvenlik, gizlilik gibi konuların yanı sıra bir ülke vatandaşı için kullandığı ürünlerin çoğunun kendi ülkesinde üretildiğini bilmek bile önemlidir.

Uzun zamandır özgür yazılımı anlatmaya gittiğim yerlerde 'neden yabancıların yazılımlarını kullanıyoruz da kendimiz yazmıyoruz' sorusuyla karşılaştığımdan bu konuda kısaca yazayım istiyorum. Bu bahsettiğime çok benzer tepkileri Pardus hakkında da sıklıkla duyuyorduk, 'neden milli çekirdek yok, neden kendi ofis paketimizi yazmıyoruz&#…