Ana içeriğe atla

bilgisayarı kapatmadan uyumak olmaz

Normalde bilgisayarı kapatmak problem olmaz ama bugün debian unstable kurup güncelleyenler bu problemle karşılaştılar.

Bugün ben dersteyken sağolsun bir çalışma arkadaşım (evet sen benim adımı anmazsan ben de seninkini anmayacağım) dizüstü bilgisayarıma debian kurdu. Akşam 16:30 gibi bilgi işlem'e uğradığımda hocam herşey tamamdır güvencesini alıp eve döndüm. /home için ayrı bir disk bölümüm olduğundan herşey bıraktığım gibi duruyordu: maillerim, dosyalarım, yer imler'im herşey eskisi gibiydi. Kullandığım programları da apt ile kurabilirdim. Bütün güncellemeler de yapılmıştı. Sadece yeni çekirdek kernel-panic hatası verdiğinden kurulmamıştı o kadar.

Bu kadarına dayanabilirdim aslında; yani son çekirdeği (2.6.14-2) değilde daha eski bir çekirdeği (2.6.8-1) kullanabilirdim ama bilgisayarım kapanmıyordu. Ben
debian:~#shutdown -h now

dediğimde o reboot anlıyordu bunu. Önce sorunun acpi paketinden kaynaklandığını düşündüm. Gerekli paketleri kurdum, böylece laptop'un pil durumunu da görebiliyordum. Sorunun çözüldüğünden emin bir şekilde tekrar kapan dedim yine reboot yaptı. Neyse, bir saate yakın inatlaştık. Sonunda pes ettim ve belki de ilk yapmam gerekeni yaptım: google'a sordum.

kernel-image-2.6.8 ile shutdown yapamamak bilinen bir problemmiş meğer. Tamam güncel çekirdeği kullanayım bari diyerek vazgeçtim ama güncel çekirdek dün çıkmış ve onun da boot edememe problemi var. Yani 2.6.14-2-686 çekirdeğini kurduğunuzda boot ederken aşağıdakine benzer bir hata ile karşılaşıyorsunuz:
Freeing unused kernel memory: 180k freed
mice: PS/2 mouse device common for all mice
Uniform Multi-Platform E-IDE driver Revision: 7.00alpha2
ide: Assuming 33MHz system bus speed for PIO modes; override with
idebus=xx
/bin/cat: /sys/block/hda/dev: No such file or directory
Waiting 1 seconds for /sys/block/hda/dev to show up
input: AT Translated Set 2 keyboard on ia0060/serio0
/bin/cat: /sys/block/hda/dev: No such file or directory
Waiting 2 seconds for /sys/block/hda/dev to show up
/bin/cat: /sys/block/hda/dev: No such file or directory
Waiting 4 seconds for /sys/block/hda/dev to show up
/bin/cat: /sys/block/hda/dev: No such file or directory
Waiting 8 seconds for /sys/block/hda/dev to show up
/bin/cat: /sys/block/hda/dev: No such file or directory
Waiting 16 seconds for /sys/block/hda/dev to show up
Device /sys/block/hda/dev seems to be down.
Debugging opportunity, type ^D to continue.
/bin/dash: can't access tty; job control turned off

Oldukça can sıkıcı olan bu hatanın ide disklerle ilgili olduğu görülüyordu ama henüz bir yaması çıkmamıştı. Yine de bazı öneriler vardı ben de onlardan birini denedim. /etc/yaird/Default.cfg dosyasını açıp aşağıdaki satırları ekledim:
MODULE piix
MODULE ide-generic
MODULE ide-disk

Arkasından bir de
dpkg-reconfigure linux-image-2.6.14-2-686

patlatınca yeni çekirdek sorunsuz kullanılır hale geldi. Artık "kapan" dediğimde "emrin olur" diyor.

Bu yazdıklarımı okuyan diğer türden (!) işletim sistemi kullanıcısı arkadaşlarım bravo, demek artık bilgisayarını kapatabiliyorsun diye dalga geçeceklerdir ama olsun onları yine de seviyorum.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Bilgisayar mühendisliği öğrencilerine tavsiyeler

Üniversite tercihlerinin pek azı gerçekten bilerek, isteyerek yapıldığından öğrencilerin bölümlerini tanımaları, kendilerine bir yön belirlemeleri bazen bir iki yılı bile bulabiliyor. Elbette bir günlük girdisiyle bu sorunu çözmek mümkün değil ama yolun başındaki genç arkadaşlar için bir kaç önerinin faydalı olacağını düşünüyorum. Aşağıda yazanların benim onbeş yıllık tecrübelerim olduğunu, bunları yapmanın iyi geleceği bünyeler olduğu gibi bunları yapmadan da başarılı/mutlu olanlar olabileceğini bilip öyle okumakta fayda var.
Üniversite hayatını sadece okuldan ibaret görmeyin. Mezun olduktan sonraki hayatınız da sadece işten ibaret olmayacak. En çok kitap okuduğunuz, müzik dinlediğiniz yıllar üniversite yıllarınız olsun. Üniversitelerde bir sürü öğrenci topluluğu var, ilginizi çeken birine katılın. Beğenmezseniz başkasına katılırsınız. Sosyal faaliyetleri, konserleri küçümsemeyin pişman olursunuz sonra.Lisans eğitimi dört yıl ve bu yeterince uzun bir süre. Üniversiteye gelene kadar bi…

SHA1'in kırılması ne anlama geliyor?

İnternette güvenlik, gizlilik, bütünlük gibi konular çoğunlukla bizim üzerinde pek düşünmediğimiz ve kullandığımız yazılımlar tarafından halledilen konular arasında yer alıyor. Örneğin internette bankacılık işlemi yaparken bağlandığımız sunucu gerçekten bağlanmak istediğimiz sunucu mu, gönderip aldığımız verileri araya giren birileri ele geçirip ondan bir anlam çıkartabiliyor mu diye düşünmüyoruz. Bu işlemleri tarayıcımız bizim yerimize yapıyor. O da verilerin şifrelenmesi ve sunucuların doğrulanması gibi işlemleri kriptografik protokolleri kullanarak gerçekleştiriyor. Benzer şekilde kullandığınız programlar güncellemeleri indirdikten sonra onların bozulmadan indiğini kontrol etmek için benzer kriptografik araçları arka planda çalıştırıyorlar.

Kriptografinin diğer kullanım alanlarının yanı sıra veri bütünlüğünün kontrol edilmesi de hepimiz için büyük önem taşıyor. Bu işlem için dosya içeriklerini kontrol etmek yerine onların tek yönlü fonksiyonlar kullanılarak özetleri çıkartılıyor ve…

Yerli yazılım, Milli yazılım

Ülkemizin olabildiğince çok konuda dışa bağımlı olmaması hepimizin isteği. Elbette her şeyi yurt içinde üretemeyiz ama eğer bir ürünün yurt dışından kullanılması ülkenin kaynaklarının dışa aktarılması anlamına geliyorsa veya o ürünü geliştirmek için dışa bağımlı oluyorsak onu kendimizin üretmesi anlamlı olacaktır. Ülke menfaatleri açısından bakıldığında bazen dışarıdan daha ucuza alınabilecek bir ürünü yurt içinde üretmek onun sağlayacağı katma değerler göz önüne alındığında daha faydalı olabilir. Güvenlik, gizlilik gibi konuların yanı sıra bir ülke vatandaşı için kullandığı ürünlerin çoğunun kendi ülkesinde üretildiğini bilmek bile önemlidir.

Uzun zamandır özgür yazılımı anlatmaya gittiğim yerlerde 'neden yabancıların yazılımlarını kullanıyoruz da kendimiz yazmıyoruz' sorusuyla karşılaştığımdan bu konuda kısaca yazayım istiyorum. Bu bahsettiğime çok benzer tepkileri Pardus hakkında da sıklıkla duyuyorduk, 'neden milli çekirdek yok, neden kendi ofis paketimizi yazmıyoruz&#…